e-prawnik.pl Porady prawne

Obowiązek aktualizacji danych w urzędzie skarbowym

Pytanie:

Od 1 stycznia 2009 roku zmieniłam nazwę firmy. Zmianę w ewidencji działalności gospodarczej i urzędzie statystycznym zgłosiłam w połowie grudnia. Przepis zawarty w art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o NIP mówi, że podatnicy podatku VAT zobowiązani są do zgłaszania zmian objętych aktualizacją w terminie 14 dni od dnia, w których nastąpiła zmiana danych. Czy powinnam zgłosić zmianę danych do 14 stycznia, czyli od dnia istnienia nowej nazwy firmy? Czy powinnam zgłosić zmianę w urzędzie skarbowym w ciągu 14 dni od zgłoszenia nazwy firmy w ewidencji działalności gospodarczej?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Obowiązek aktualizacji danych w urzędzie skarbowym

8.1.2009

Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, podatnicy mają obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym przez dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego do właściwego naczelnika urzędu skarbowego określonego w art. 4 - wymienieni w art. 6 ust. 1 (m.in. podatnicy podatku od towarów i usług) - nie później niż w terminie 14 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych. Przepisy mówią wprost, iż aktualizacja powinna nastąpić nie później niż w terminie 14 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych. Nie mówią o dacie zgłoszenia zmiany danych do ewidencji działalności gospodarczej, czy w urzędzie statystycznym. Jeśli zatem zmiana danych (np. nazwy) nastąpiła z dniem 1 stycznia 2009 r., to termin do dokonania aktualizacji NIP biegnie od tego dnia.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ