Obowiązek meldunkowy a prawa do mieszkania

Pytanie:

"Czym jest obowiązek meldunkowy? Czy z tego, że jestem zameldowany w mieszkaniu wynikają jakieś prawa do niego?"

Odpowiedź prawnika: Obowiązek meldunkowy a prawa do mieszkania

Obowiązek meldunkowy przewidziany jest przez ustawę z dnia 10 kwietnia 1974 roku o ewidencji ludności i dowodach osobistych.
Jak wskazuje ustawa, ewidencja ludności polega na rejestracji danych o miejscu pobytu osób - na tym właśnie polega meldunek. Każda osoba przebywająca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązana wykonywać obowiązek meldunkowy określony w ustawie.
Obowiązek meldunkowy jest wyłącznie obowiązkiem administracyjnym. Nie jest bezpośrednio związany z prawami wynikającymi z systemu prawa cywilnego. Samo zameldowanie, czy też wymeldowanie nie będzie więc miało wpływu na prawa do lokalu, mieszkania bądź domu. Tak jak wymeldowanie właściciela, czy też współwłaściciela nie pozbawia prawa własności, tak i wymeldowanie najemcy nie pozbawia prawa do najmu.

Obowiązek meldunkowy polega na:
1. zameldowaniu się w miejscu pobytu stałego lub czasowego;
2. wymeldowaniu się z miejsca pobytu stałego lub czasowego;
3. zameldowaniu o urodzeniu dziecka;
4. zameldowaniu o zmianie stanu cywilnego;
5. zameldowaniu o zgonie osoby.

Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Halina 2013-12-02 10:37:31

    Byłam zameldowana na pobyt stały lecz główny najemca zamienił mieszkanie na mniejsze , podczas mojej nie obecności, zabrał moje rzeczy osobiste do mieszkania gdzie obecnie mieszka , gdy wróciłam ,mieszkał już tam ktoś inny i nie udostępnił mi wejścia do mieszkania ponieważ nie został poinformowany o moim zameldowaniu tam , od pół roku pomieszkuję gdzie się da , teraz Burmistrz podpisał wymeldowanie mnie na wniosek ADM, Mimo ,że pisałam o zaistniałej sytuacji , uważam ,że największą winę ma ADM ponieważ zmusił głównego najemcę do zamiany ADM zrobił przekręt mimo to Burmistrz podpisał wymeldowanie jak mam teraz postąpić , jak mam żyć czy było to prawnie ? na umowie najmu po zamianie widnieją 3 osoby a na dawnym mieszkaniu widnieje 5 osób ADM przekłamało umowę i zrujnowało moje życie , zostałam z niczym co mam robi by móc normalnie żyć Muszę zaznaczy ,że jestem bez pracy i pieniędzy no i dachu nad głową


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika