Obowiązek udostępnienia akt inspektorom PIP

Pytanie:

"Czy mam obowiązek udostępnić teczki osobowe byłych pracowników podczas kontroli PIP? Co z ochroną danych osobowych?"

Odpowiedź prawnika: Obowiązek udostępnienia akt inspektorom PIP

Ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy wyraźnie (art. 19b) daje inspektorom prawo m.in. do żądania od pracodawcy lub innego podmiotu kontrolowanego przedłożenia akt osobowych oraz dokumentów związanych z zatrudnianiem pracowników lub innych osób wykonujących pracę na rzecz podmiotu kontrolowanego na innej podstawie niż stosunek pracy.

Brzmienie przepisu nie budzi żadnych wątpliwości interpretacyjnych. Skoro ustawodawca w wyposażył inspektorów pracy w takie uprawnienia, to pracodawca nie może się zasłaniać ogólnymi przepisami o ochronie danych osobowych. W/w przepisy są bowiem przepisami szczególnymi i jako takie mają pierwszeństwo w stosowaniu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika