Obowiązek uiszczenia opłaty za parking
Pytanie:
"Osoba trzecia w wyniku przestępstwa uzyskała klucze od mojego samochodu i pod wpływem alkoholu jeździła nim do czasu zatrzymania przez policję. Następnie samochód został odstawiony na prywatny parking płatny. Nie wiem na jakim etapie postępowania jest sprawa użycia mojego samochodu. Właściciel parkingu nie chce wydać auta bez zapłaty za holowanie i parking, mimo że mam zgodę na wydanie auta. Czy właściciel jest zobowiązany do opłaty za ten parking i holowanie, mimo że sprawca jest znany. Czy mogę założyć sprawę o wydanie auta?"
Odpowiedź prawnika: Obowiązek uiszczenia opłaty za parking
Art. 130a ust. 2 Prawa o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r., Nr 108 poz. 908) stanowi, że pojazd może być usunięty z drogi na koszt właściciela jeżeli nie ma możliwości zabezpieczenia go w inny sposób, w przypadku, gdy:
a) kierowała nim osoba
-
znajdująca się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu
-
nieposiadająca przy sobie dokumentów uprawniających do kierowania lub używania pojazdu
b) stan techniczny tego samochodu zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, powoduje uszkodzenie drogi albo narusza wymagania ochrony środowiska
Tak usunięty pojazd jest umieszczany na wyznaczonym przez starostę parkingu strzeżonym do czasu uiszczenia opłaty za jego usunięcie i parkowanie. Wysokość tych opłat jest ustalana przez radę powiatu. Tryb i warunki wydawania pojazdu z parkinu określa Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 października 2007 r. w sprawie usuwanie pojazdów (Dz. U. z 2007 r., Nr 191 poz. 1377). Zgodnie z § 6 rozporządzenia podstawę do odbioru pojazdu stanowi zezwolenie wydane przez podmiot, który wydał dyspozycję usunięcia pojazdu. Warunkiem wydania zezwolenia jest okazanie przez osobę uprawnioną dokumentu tożsamości i dokumentu upoważniającego do używania pojazdu oraz dowodu uiszczenia opłaty za usunięcie i parkowanie pojazdu. Pojazd z parkingu będzie mogła odebrać osoba wskazana w zezwoleniu lub właściciel (posiadacz) wskazany w dowodzie rejestracyjnym (pozwoleniu czasowym) pojazdu. Wydanie zezwolenia na odebranie pojazdu bez uiszczenia opłaty stanowi co prawda uchybienie, ale dopóki należność nie zostanie zapłacona podmiot prowadzący parking nie wyda samochodu (art. 130a ust. 7).
Opłatę musi uiścić właściciel pojazdu. Wynika to po pierwsze z powołanego już art. 130a ust. 2, jak i z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 4 lutego 2010 r. (sygn. I OSK 1194/2009), w którym sąd stanął na stanowisku, że „Opłaty za parkowanie, jakie ustala rada powiatu na podstawie art. 130 a ust. 6 ustawy Prawo o ruchu drogowym odnoszą się do właścicieli (innych niż Skarb Państwa) pojazdów usuwanych z dróg publicznych i umieszczonych na parkingach w trybie przewidzianym przepisami art. 130a ustawy”.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?