Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Przedmiotową kwestię reguluje art. 117 kpk. Zgodnie z jego § 1 i 2 uprawnionego do wzięcia udziału w czynności procesowej zawiadamia się o jej czasie i miejscu, chyba że ustawa stanowi inaczej. Czynności nie przeprowadza się, jeżeli osoba uprawniona nie stawiła się, a brak dowodu, że została o niej powiadomiona, oraz jeżeli zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że niestawiennictwo wynikło z powodu przeszkód żywiołowych lub innych wyjątkowych przyczyn, a także wtedy, gdy osoba ta usprawiedliwiła należycie niestawiennictwo i wnosi o nieprzeprowadzanie czynności bez jej obecności, chyba że ustawa stanowi inaczej.
"Czynność procesowa przeprowadzona z naruszeniem art. 117 k.p.k. bez zawiadomienia osoby o jej miejscu lub terminie jest bezskuteczna w stosunku do tej osoby, której prawo zostało naruszone. Wymaga więc ponownego przeprowadzenia z zachowaniem rygoru tego przepisu. Dotyczy to wypadków, gdy strona o to wnosi. Brak takiego wniosku powoduje, że pomimo naruszenia ustawy (art. 117 k.p.k.), czynność ulega konwalidacji" (tak F. Prusak,Komentarz do kodeksu postępowania karnego, Warszawa 1999 Wydawnictwo Prawnicze, wydanie I).
Przeprowadzenie rozprawy w sytuacji, gdy brak dowodu zawiadomienia o jej terminie nieobecnego obrońcy, jest niedopuszczalne (wyrok SN z dnia 29 marca 1979 r. - V KRN 49/79, OSNKW 1979/6/79).
Niepowiadomienie strony o rozprawie narusza jej prawo do obrony, co może być podnoszone w apelacji, jeśli sąd nie powtórzy czynności.
Okolicznością, którą sąd bierze pod uwagę niezależnie od granic zaskarżenia jest rozpoznanie sprawy podczas nieobecności oskarżonego, którego obecność była obowiązkowa (art. 439 § 1 pkt 11 kpk).