Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Poprzez rejestry rozumiemy Ewidencję gruntów i budynków prowadzoną przez Starostę oraz księgi wieczyste.
Jak stwierdza ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne w art. 22, osobami obowiązanymi zgłaszać właściwemu staroście wszelkie zmiany danych objętych ewidencją gruntów i budynków są właściciele a w odniesieniu do gruntów państwowych i samorządowych - inne osoby fizyczne lub prawne, w których władaniu znajdują się grunty i budynki lub ich części. W przypadku nieuregulowanego stanu własności, do czasu jego uregulowania powyższy obowiązek spoczywa na osobie władającej gruntem. Powyższy obowiązek należy spełnić w terminie 30 dni. Należy zaznaczyć, że obowiązek ten nie jest obwarowany żadną sankcją i stąd często wynikają w praktyce rozbieżności pomiędzy danymi uwidocznionymi w ewidencji a stanem faktycznym.
Z kolei w księgach wieczystych wskazane dane pomiarowe gruntów są zaczerpnięte z Ewidencji gruntów i budynków na podstawie art. 21 ust 1 ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne. Zatem zdarza się, że są one nieścisłe z tych samych powodów co wskazane powyżej.
Osoba zobowiązana do zgłoszenia zmiany danych objętych ewidencją powinna również przedstawić stosowne dokumenty będące podstawą wpisu do ewidencji.
Skoro zatem droga należy do gminy, obowiązek aktualizacji danych w ewidencji gruntów i budynków spoczywa na gminie.