Obowiązki spółdzielni mieszkaniowej w zakresie remontów

Pytanie:

"Jestem właścicielem spółdzielczego mieszkania z tarasem. Na tarasie leżała tylko papa. Położyłem drewnianą podłogę. Spółdzielnia twierdzi, że zrobiłem to bezprawnie, ale sama nie chce nic robić. Kto ma obowiązek pokrycia tarasu "czymś" po czym można chodzić? Spółdzielnia od wielu lat łata dziury w papie, ale nie chce porządnie naprawić tarasu. W związku z tym on przecieka i leje się woda sąsiadom na głowę, spowodowała m.in. grzyba. Czy możemy zmusić spółdzielnię do gruntownego remontu, tak aby raz na zawsze był porządek, a nie tylko "łatanie dziur"?"

Odpowiedź prawnika: Obowiązki spółdzielni mieszkaniowej w zakresie remontów

W takim przypadku jak opisany spółdzielnia mieszkaniowa nadal pozostaje właścicielem budynku, w którym zostały ustanowione prawa do lokali. Obowiązki spółdzielców związane z właściwym utrzymaniem lokali dotyczą właśnie tego obszaru, w pozostałym zakresie to spółdzielnia ma obowiązek dbać o budynek. Na prace związane z tarasem opisane w pytaniu jakich Pan dokonał rzeczywiście powinien Pan był pozyskać wcześniej zgodę spółdzielni, jako właściciela budynku.

Prawo spółdzielcze do lokalu ogranicza się bowiem do obrębu lokalu (to w nim można dokonywać modernizacji bez większych ograniczeń), taras (podobnie jak balkony, loggie, itp.) stanowią własność spółdzielni.

Skoro jest to mieszkanie spółdzielcze, to zapewne spółdzielnia posiada fundusz remontowy, który jest przeznaczony na takie właśnie prace naprawcze. Spółdzielnia obowiązana jest (skoro na swojej własności ustanowiła prawo własnościowe spółdzielcze) do zachowania budynku w takim stanie, który nie uniemożliwia swobodne z niego korzystanie.

Dlatego w razie braku reakcji spółdzielnie właściwym byłoby wystosowanie pisma z żądaniem dokonania niezbędnych napraw, co powinno być wystarczającym (spółdzielnia na pewno ma świadomość swoich obowiązków, tylko zwleka z wykonaniem). Wskazanym byłoby ustalenie terminu, w jakim oczekujecie państwo bezwzględnie dokonanie napraw.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • glizda 2015-07-05 19:35:00

    Mam podobny problem, tylko, że mieszkanie w momencie wykupu od spółdzielni posiadało taras wyłóżony kafelkami. Jednak zaczęły przeciekać więć spółdzielnia je usunęła i zamierza teraz wyłożyć taras papą i zacząć go traktować nie jako część użytkowa, a jako część dachu. Jednak to jest na pierwszym piętrze, a budynek jest 2 piętrowy, wiec to nie jest dach. Czy jest jakaś możliwość wymuszenia na spółdzielni położenia ponownie kafli, ponieważ papa obniży wartość mojego mieszkania. Spółdzielnia tłumaczy tu brakiem fundyszy i ważniejsze jest dla nich by taras przestał zalewać sklep pod nim.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika