Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Co do zasady strona postępowania cywilnego winna stawić się osobiście na rozprawę, jeżeli zostało skierowane do niej wezwanie do osobistego stawiennictwa obowiązkowego. Rozwiązanie takie służyć ma umożliwieniu organowi rozstrzygającemu spór powzięcia określonych wiadomości bezpośrednio od strony uczestniczącej w postępowaniu.
Można jednak wyobrazić sobie sytuację, w której nie jest możliwe osobiste stawiennictwo osoby w toku rozprawy na skutek zaistnienia okoliczności nadzwyczajnych. Wydaje się, że do takich przesłanek należy zaliczyć chorobę uniemożliwiającą lub w bardzo poważnym stopniu utrudniającą stawiennictwo na rozprawie. Stąd należy uznać, iż wystarczającą przesłanką do ustanowienia pełnomocnika będzie stwierdzona dokumentem (zaświadczeniem) choroba, która uniemożliwia stronie postępowania osobiste stawiennictwo na rozprawie. W takim wypadku sąd winien zaakceptować występowanie w sprawie pełnomocnika.
Nadto, wyjaśnienia wymaga, iż suwerennym uprawnieniem każdej osoby występującej przed sądem cywilnym jest ustanowienie pełnomocnika. Osoba pełnomocnika winna odpowiadać zakresowi podmiotowemu przewidzianemu w kodeksie postępowania cywilnego. Nie trzeba zatem wykazywać potrzeby ustanowienia pełnomocnika z wyjątkiem opisywanej tutaj sytuacji, tj. faktu, iż strona została wezwana przez sąd do osobistego obowiązkowego stawiennictwa.
Poza tym w takich przypadkach losowych można zawsze usprawiedliwić nieobecność w sądzie przedstawiając odpowiednie zaświadczenie lekarskie.