Oddalenie powództwa o ustalenie ojcostwa
Pytanie:
"Działanie sądu rodzinnego oraz PCPR sprawiają wrażenie, że te instytucje dążą za wszelką cenę do pozbawienia władzy rodzicielskiej matki oraz pozbawienia widzeń matki i innych członków rodziny z dzieckiem w tym celu, aby ojciec pozostał nieznany. W jakich sytuacjach, powiedzmy, że dla dobra dziecka, prawo nie zaleca ustalenia ojcostwa?"
Odpowiedź prawnika: Oddalenie powództwa o ustalenie ojcostwa
Nie można nikomu bronić prawa do wniesienia pozwu o ustalenie ojcostwa, o ile wniesiony zostanie w odpowiednim terminie. Prawo rodzinne w ogóle nie przewiduje, by ze względu na dobro dziecka należało powstrzymywać uprawnione osoby od samego wszczęcia procesu. Niekiedy jednak sąd oddala powództwo o ustalenie ojcostwa mimo tego, iż dowody wskazują na ojcostwo pozwanego mężczyzny. Jest to możliwe tylko ze względu na sprzeczność takiego ustalenia z zasadami współżycia społecznego (na podstawie art. 5 kodeksu cywilnego). Zasady współżycia społecznego mogą jednak stanowić podstawę oddalenia takiego powództwa tylko zupełnie wyjątkowo (tak Uchwała Pełnego Składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z dnia 9 czerwca 1976 r., sygn. akt III CZP 46/75, OSNCP 1976/9 poz. 184). Niekiedy podaje się przykład pozwania anonimowego dawcy nasienia – w takiej sytuacji sąd winien powództwo oddalić właśnie ze względu na zasady współżycia społecznego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?