Odebranie paszportu w innym województwie

Pytanie:

Złożyłem wniosek o wydanie paszportu w urzędzie właściwym ze względu na miejsce zameldowania. Chciałbym go jednak odebrać w innym urzędzie, ponieważ w najbliższym czasie przebywać będę w innym miejscu (przynajmniej w dniach, w których są czynne urzędy). Potem czeka mnie służbowy wyjazd, do którego potrzebny jest paszport. Czy taki wniosek o zmianę miejsca odbioru paszportu mogę złożyć po złożeniu wcześniejszego wniosku o jego wydanie? Jeśli tak, to czy składam go bezpośrednio do ministra? Jak długo powinno trwać jego rozpatrzenie?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 43 ustawy o dokumentach paszportowych, paszporty i paszporty tymczasowe w kraju wydaje, odmawia ich wydania i unieważnia wojewoda właściwy ze względu na miejsce stałego pobytu osoby ubiegającej się o paszport, a za granicą - konsul. Jednakże za zgodą ministra właściwego do spraw wewnętrznych, paszport i paszport tymczasowy może być wydany z pominięciem właściwości, o której mowa powyżej.

Przepis powyższy dotyczy wydania - nie samego odbioru - dokumentu paszportowego. W związku z powyższym, w opisanej sytuacji nie ma możliwości odebrania paszportu w innym urzędzie niż ten do którego został złożony wniosek o jego wydanie.

Istnieje możliwość zmiany właściwości miejscowej wydania - nie tylko odbioru - paszportu tylko za zgodą ministra właściwego do spraw wewnętrznych, a więc już w momencie składania wniosku o wydania powinien Pan złożyć prośbę, do Wojewody (w miejscu gdzie osoba taka chce odebrać paszport), o pominięcie właściwości miejscowej organu wydającego dokument paszportowy. Prośba powyższa może być skierowana w trzech następujących sytuacjach:

 1. brak stałego lecz jest czasowe zameldowanie na obszarze danego województwa,
 2. brak zameldowania na obszarze Polski,
 3. jest stałe zameldowanie na obszarze innego województwa i czasowe zameldowanie na terenie wnioskowanego województwa wraz z uzasadnieniem składania wniosku paszportowego w danym Urzędzie Wojewódzkim istotnymi względami osobistymi.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 25.8.2006

  Jak uzyskać paszport?

  Paszport jest dokumentem urzędowym uprawniającym do przekraczania granicy i pobytu za granicą oraz poświadczającym obywatelstwo polskie, a także tożsamość osoby w nim wskazanej w zakresie danych, (...)

 • 8.9.2018

  Kto otrzyma nowe paszporty?

  Wszyscy, którzy od 5 listopada br. będą składali wnioski o wydanie paszportu, otrzymają dokument według nowego wzoru. Nowe dokumenty będą lepiej zabezpieczone, a na ich stronach znajdą (...)

 • 29.8.2006

  Jak otrzymać dokument paszportowy?

  Prawie każdy z nas podróżuje. Wprawdzie paszport nie jest nam tak potrzebny jak kiedyś, jednak, jak wiadomo, przy wyjeździe do niektórych krajów posiadanie paszportu jest niezbędne. Może on również (...)

 • 23.11.2017

  Jak wyrobić paszport?

  Wyjeżdżasz za granicę? Jeśli wyjeżdżasz poza Unię Europejską — musisz mieć paszport. Dowiedz się, jak go uzyskać. Paszport to dokument, który potwierdza twoją tożsamość (...)

 • 20.11.2017

  Dowód osobisty - czyli co?

  Dowód osobisty to dokument, który pozwala potwierdzić twoją tożsamość oraz polskie obywatelstwo. Każdy pełnoletni obywatel, który mieszka w Polsce, musi mieć dowód osobisty. (...)