Odległość budynku od ogrodzenia

Pytanie:

"Chcę dobudować się do domu jednorodzinnego. Czy muszę uzyskać na to zgodę sąsiada? Dobudowana część będzie w odległości około metra od jego ogrodzenia. Czy w ogóle uzyskam pozwolenia na budowę dobudówki w takiej odległości od sąsiadów? Słyszałem o warunku 3 metrów. Chyba, że sąsiad zgodzi się na odległość mniejszą. Czy to prawda?"

Odpowiedź prawnika: Odległość budynku od ogrodzenia

Zasady dotyczące odległości budynków od granicy sąsiedniej nieruchomości reguluje rozporządzenie o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z nim odległość ta powinna wynosić nie mniej niż 4 metry w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami i drzwiami w stronę tej granicy, a 3 metry w przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien i drzwi w stronę granicy.

Istnieje pewna możliwość, by uzyskać pozwolenie na przebudowę, po której odległość do granicy wynosić będzie 1,5 (ale już nie mniej), jeżeli dom sąsiada także znajduje się bliżej niż przepisowe 4 lub 3 metry. Podobnie będzie, gdy działka sąsiada nie jest jeszcze zabudowana, lecz uzyskał on już pozwolenie na budowę, z którego wynika, że budynek będzie usytuowany bliżej granicy. W obu sytuacjach odległość obu budynków od granicy musi być taka sama. Jeżeli więc sąsiad wybudował lub ma wybudować dom w odległości 2 metrów od granicy, to przybudówka może znajdować się w odległości 2 m lub więcej; odległość w tym wypadku nie może natomiast wynosić 1,5 metra. Istnieje również możliwość usytuowania budynku przy samej granicy, jeżeli bezpośrednio przy granicy istnieje budynek (sąsiada) ze ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych albo wydano decyzję o pozwoleniu na budowę tak usytuowanego budynku. Warunkiem jest jednak, by także przybudówka była w kierunku tej granicy zwrócona ścianą bez okien i drzwi.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika