Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Przede wszystkim, jako właścicielka nieruchomości sąsiedniej, powinna być Pani przez organ architektoniczno-budowlany uznana za stronę postępowania administracyjnego dotyczącego pozwolenia na budowę. Proszę się też zorientować, czy na tym terenie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nie, to będzie Pani też stroną w postępowaniu administracyjnym o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Warunki techniczne, w tym odległości od granicy nieruchomości sąsiedniej określa rozporządzenie o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Na gruncie tego rozporządzenia przedmiotowy budynek stanowi budynek użyteczności publicznej. Do budynków użyteczności publicznej w zakresie odległości zastosowanie mają w zasadzie te same reguły co do innych budynków.
Budynki na działce budowlanej sytuuje się od granicy z sąsiednią działką budowlaną w odległości nie mniejszej niż:
-
4 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy,
-
3 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy.
Sytuowanie ściany budynku w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę granicy dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy z sąsiednią działką budowlaną lub bezpośrednio przy granicy, jeżeli:
-
wynika to z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo
-
nie jest możliwe zachowanie odległości, o której mowa w ust. 1 pkt 2, ze względu na rozmiary działki.
Jeżeli na sąsiedniej działce:
-
w odległości od 1,5 m do 3 m od granicy istnieje budynek ze ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych albo wydano decyzję o pozwoleniu na budowę tak usytuowanego budynku, dopuszcza się sytuowanie ściany budynku bez otworów okiennych lub drzwiowych w takiej samej odległości od tej granicy, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej,
-
bezpośrednio przy granicy istnieje budynek ze ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych albo wydano decyzję o pozwoleniu na budowę tak usytuowanego budynku, dopuszcza się sytuowanie ściany budynku bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy tej granicy, przylegającej do istniejącej ściany, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej.