Odliczenie od podatku funduszu remontowego

Pytanie:

"Do tej pory odliczaliśmy od podatku w zeznaniu rocznym wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty. Dopiero z odpowiedzi na moje poprzednie pytanie wynikałoby, że były zmiany podatkowe w tej materii. Czy można odliczać od podatku wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty? W zeszłorocznym zeznaniu podatkowym US nie zakwestionował tych odliczeń, Czy zarządca powinien poinformować o takich zmianach członków wspólnoty?"

Odpowiedź prawnika: Odliczenie od podatku funduszu remontowego

Odliczenie w ramach podatku dochodowego od osób fizycznych tzw. ulgi remontowej (w tym odliczeń na fundusze remontowe) obowiązywało do końca 2005 roku. Późniejsze odliczenia w ramach tej ulgi były możliwe, jeśli podatnik poniósł wydatki na ten cel do końca 2005 r., ale zbyt niski dochód lub podatek nie pozwolił mu dokonać odliczenia w tym okresie.

Obecnie zatem nie ma możliwości dokonywania odliczeń wpłat na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej. Zarządcy nie mają przy tym na ogół obowiązku informowania członków wspólnoty o zmianach w prawie.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika