Odmowa dopuszczenia pracownika do pracy

Pytanie:

"Pracownik przywrócony do pracy, na podstawie prawomocnego wyroku, zgłosił się do pracy celem jej podjęcia. Nie został jednak wpuszczony przez portiera, który poinformował go, że szef wniósł w sprawie wniosek o wznowienie postępowania. Jakie roszczenia przysługują powodowi? Czy możliwa jest egzekucja wyroku dopuszczającego do pracy, czyli przywrócenia do pracy?"

Odpowiedź prawnika: Odmowa dopuszczenia pracownika do pracy

Sąd Najwyższy opowiedział się za możliwością wykonania wyroku przywracającego pracownika do pracy w tej części, z której wynika obowiązek pracodawcy umożliwienia pracownikowi wykonywania pracy, a więc - nakładającej na pracodawcę obowiązek określonego w tymże wyroku świadczenia wobec pracownika. Wykonanie wyroku zasądzającego świadczenie niepieniężne następuje na podstawie przepisów art. 1050 kpc (uzasadnienie Uchwały Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 22 grudnia 1998 r., sygn. akt III ZP 35/98, OSNAPiUS 1999/21 poz. 674).

Ponadto pracodawca, który odmawia ponownego przyjęcia do pracy, o której przywróceniu orzekł właściwy organ, popełnia przestępstwo określonym w art. 218 § 2 kodeksu karnego. Taki pracodawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika