Odmowa podpisania protokołu

Pytanie:

"Dostałem wezwanie zgłoszenia do prokuratury celem przesłuchania jako świadek. Na podstawie dotychczasowego przebiegu śledztwa mam uzasadnione podejrzenia co do bezstronności prokuratury. W związku z powyższym być może odmówię podpisania protokołu z przesłuchania, oczywiście podając powody, dlaczego odmawiam przesłuchania. Będzie to zapewne między innymi odmowa protokołowanie zarzutów nie poruszonych w zgłoszeniu. Czego mogę się spodziewać, jeżeli nie podpiszę protokołu? "

Odpowiedź prawnika: Odmowa podpisania protokołu

W przypadku przesłuchania w postępowaniu przygotowawczym protokół podpisać powinny "osoby biorące udział w czynności" (art. 150 § 1 kodeksu postępowania karnego), czyli także osoba przesłuchiwana. Przepisy przewidują jednak także sytuację, gdy osoba taka odmówi podpisu. Otóż art. 121 kpk stanowi, iż jeżeli osoba uczestnicząca w czynności procesowej odmawia podpisu lub nie może go złożyć, organ dokonujący czynności (przesłuchujący) zaznacza przyczynę braku podpisu. Taki protokół będzie podlegał ocenie sądu, który powinien rozważyć, jakie znaczenie nadać odmowie złożenia podpisu. Brak podpisu nie zawsze "dyskwalifikuje" protokół - sąd może mimo tego braku uznać protokół za podstawę ustaleń (ale powinien to przekonująco uzasadnić).

Należy zauważyć, że w przepisy nie wymagają, by w protokole zamieszczać wszystko, co mówi osoba przesłuchiwana. Wyjaśnienia, zeznania, oświadczenia i wnioski oraz stwierdzenia określonych okoliczności przez organ prowadzący postępowanie zamieszcza się w protokole z możliwą dokładnością (art. 148 § 2 kpk). Ponadto osobie przesłuchiwanej należy co prawda umożliwić swobodne wypowiedzenie się , ale w granicach określonych celem danej czynności; następnie można zadawać pytania zmierzające do uzupełnienia, wyjaśnienia lub kontroli wypowiedzi. Organ przesłuchujący będzie zatem dążył do uzyskania zeznań na temat przedmiotu postępowania.

Proszę pamiętać, że po sporządzeniu protokołu jest on odczytywany przez przesłuchującego. Osoba przesłuchiwana może podpisując protokół zgłosić jednocześnie zarzuty co do jego treści; zarzuty te należy wciągnąć do protokołu wraz z oświadczeniem osoby wykonującej czynność protokołowaną. W ten sposób można doprowadzić do "uzupełnienia" protokołu o te treści, które nie zostały zaprotokołowane.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika