Odmowa przeniesienia funkcjonariusza do innej miejscowości

Pytanie klienta:

""Jaki jest charakter prawny odmowy przeniesienia funkcjonariusza Policji do innej miejscowości, mimo wniosku zainteresowanego?""

Odpowiedź prawnika:

Decyzja odmawiająca przeniesienia funkcjonariusza policji na jego wniosek jest decyzją uznaniową, która winna być wydana w oparciu o art. 7 Kodeksu postępowania administracyjnego. Oznacza to, że przełożony policjanta ma niemal pełną swobodę w jej podjęciu. Nie musi zatem uwzględnić wniosku policjanta w zakresie przeniesienia go na stanowisko służbowe w innej miejscowości. Należy przy tym jednakże wskazać, że przełożony funkcjonariusza musi przy tym uzasadnić swoją decyzję z punktu widzenia ważnego interesu Policji nie pozwalającego pozytywnie rozstrzygnąć wniosku policjanta. Okoliczności wskazane w uzasadnieniu podlegają kontroli organu wyższego stopnia (przełożonego), a w dalszej kolejności sądu.

Podsumowując powyższe trzeba wskazać, że poza ogólnym art. 7 k.p.a. nie ma przepisów, na mocy których przełożony funkcjonariusza policji musiałby go przenieść na jego wniosek do służby w innej miejscowości. Tym samym nie ma też argumentów prawnych pozwalających poprzeć takie stanowisko.