Odmowa wypłaty wynagrodzenia za pracę

Pytanie:

"Pracownik rozwiązał umowę o pracę na zasadzie porozumienia stron, z okresem dwutygodniowym. Podczas urlopu pracownika - pracodawca zauważył rażące braki w wykonywanej pracy. Bałagan w dokumentach, nie wprowadzone dokumenty do systemu komputerowego z okresu jednego roku itd. Czy wobec tego pracodawca ma prawo wstrzymać wynagrodzenie za pracę do czasu uzupełnienia braków? Czy ma także prawo wstrzymać wynagrodzenie urlopowe?"

Odpowiedź prawnika: Odmowa wypłaty wynagrodzenia za pracę

Zgodnie z podstawową zasadą prawa pracy, za pracę wykonaną przysługuje wynagrodzenie (art. 80 Kodeksu pracy).

W przypadku niewykonania bądź nienależytego wykonania pracy przez pracownika, pracodawcy przysługuje prawo do wstrzymania się ze spełnieniem świadczenia wzajemnego (wynagrodzenia). Natomiast w sytuacji niewykonania bądź nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych, pracodawca ma prawo żądać naprawienia wyrządzonej w ten sposób przez pracownika szkody.

Jak wskazuje przepis art. 82 k.p., za wadliwe wykonanie z winy pracownika produktów lub usług wynagrodzenie nie przysługuje. Jeżeli wskutek wadliwie wykonanej pracy z winy pracownika nastąpiło obniżenie jakości produktu lub usługi, wynagrodzenie ulega odpowiedniemu zmniejszeniu. Jeżeli wadliwość produktu lub usługi została usunięta przez pracownika, przysługuje mu wynagrodzenie odpowiednie do jakości produktu lub usługi, z tym że za czas pracy przy usuwaniu wady wynagrodzenie nie przysługuje.

Wprawdzie przepis powyższy odnosi się do wykonywania usług, zgodnie z poglądami doktryny, należy to pojęcie traktować szeroko, obejmując jego zakresem także świadczenia niematerialne - takie, których nie da się wymierzyć.

Wynagrodzenie przysługuje więc pracownikowi nie tylko za sam fakt wykonania pracy, ale także za to, iż praca wykonywana była sumiennie i starannie. W przypadku gdy pracownik nie wykonał pracy bądź też, gdy wykonał ją niezgodnie z treścią zobowiązania, pracodawca ma prawo postawić pracownikowi zarzut, iż nie wykonał należycie pracy do której był zobowiązany i wstrzymać się z obowiązkiem świadczenia wzajemnego. Warunkiem odmowy zapłaty za wadliwe wykonanie usług jest przypisanie winy pracownikowi, co spoczywa na pracodawcy.

W niniejszym przypadku, pracodawcy w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przysługuje uprawnienie do wstrzymania wypłaty wynagrodzenia (także urlopowego) i odpowiednim zmniejszeniu wynagrodzenia, wobec nie wywiązania się należycie ze swych obowiązków przez pracownika.

Prawo do wstrzymania się  z wypłatą wynagrodzenia czy też obniżenia wynagrodzenia nie jest zależne od powstania po stronie pracodawcy szkody.

W przypadku bowiem dodatkowego spowodowania szkody, pracodawcy przysługuje prawo do odszkodowania na podstawie przepisu 114 i nast. k.p., stanowiącego, iż pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w przepisach niniejszego rozdziału.

W tym przypadku pracodawca jest zobowiązany wykazać nie tylko winę pracownika, ale także związek przyczynowy pomiędzy zachowaniem pracownika a powstałą szkodą oraz wysokość powstałej szkody (art. 116 k.p.).


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika