Odpis orzeczenia dla osoby niebędącej stroną

Pytanie:

"Jako osoba nie będąca stroną w sprawie, zwróciłem się do Ośrodka Zamiejscowego Naczelnego Sądu Administracyjnego z prośbą o dostarczenie mi odpisu rozstrzygnięcia sądu w konkretnej sprawie, o której wzmianka ukazała się w ogólnopolskiej gazecie. Chciałem poznać argumentację prawną zawartą w uzasadnieniu wyroku. Odmówiono mi z uzasadnieniem, że obowiązujące przepisy prawne nie pozwalają na doręczanie odpisów rozstrzygnięcia osobom nie będącym stroną w sprawie. Uważam, że wyrok NSA wydany w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej jest dobrem publicznym, które służy informowaniu obywateli o aktualnie obowiązującej wykładni prawa i jako takie powinno być powszechnie dostępne. Zatem czy odmowa NSA doręczenia wyroku z uzasadnieniem była słuszna?"

Odpowiedź prawnika: Odpis orzeczenia dla osoby niebędącej stroną

Orzeczenie sądu administracyjnego wraz z uzasadnieniem doręcza się uczestnikom postępowania - stronom. Natomiast inne osoby, nie będące stronami postępowania administracyjnego, nie mają prawa do otrzymania odpisów. Sąd zatem słusznie odmówił doręczenia wyroku wraz z uzasadnieniem osobie nie będącej stroną tegoż postępowania. Inną sprawą są tutaj publikacje wyroków sądu administracyjnego na łamach prasy, czy w innych środkach masowego przekazu - wynika to z faktu, iż posiedzenia sądu i ogłoszenie wyroku są - co do zasady - jawne, a zatem na sali może być obecna publiczność, w tym przedstawiciele mediów. To są właśnie ramy prawne, w jakich zamyka się jawność działalności sądu i wyroków.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika