Odpis pozwu rozwodowego

Pytanie:

Za 2 tygodnie mam pierwszą sprawę rozwodową tzw. pojednawczą. Pozew złożył mąż. Dostałam wezwanie na rozprawę, nie otrzymałam natomiast odpisu pozwu, który złożył mąż. Czy to normalne? Nie wiem co napisał, w związku z tym nie bardzo mogę się obronić. I po co sądowi na pierwszą rozprawę zaświadczenie o moich zarobkach?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Każde postępowanie w sprawie o rozwód poprzedzane jest tzw. posiedzeniem pojednawczym. Nie jest to rozprawa w ścisłym tego słowa znaczeniu. Na posiedzeniu pojednawczym sędzia wyznaczony do przeprowadzenia posiedzenia nakłania strony do pojednania. Ma to na celu ugodowe załatwienie sprawy i zapobiegnięcie rozwodu. Na tym etapie sąd nie doręcza jeszcze odpisu pozwu. Doręczenie następuję dopiero w sytuacji, gdy posiedzenie pojednawcze nie doprowadzi do osiągnięcia porozumienia i zaniechania postępowania rozwodowego. Wtedy wówczas sąd wyznacza termin pierwszej rozprawy rozwodowej.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

ania

26.10.2009 12:3:31

Re: Odpis pozwu rozwodowego

jak mam odpisac na pozew rozwodowy bez orzekanie o winie prosze o pomoc


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 15.12.2017

  Sąd właściwy do rozpoznania sprawy rozwodowej

  Osoby zainteresowane złożeniem pozwu o rozwód zwykle nie zwracają uwagi na to, do którego sądu kierują pozew rozwodowy, koncentrując się na jego merytorycznej treści. Tymczasem właściwość (...)

 • 6.11.2018

  Rozwód - co trzeba wiedzieć, rozważając ubieganie się o rozwód?

  Jakie są przesłanki uzyskania rozwodu? Kiedy sąd nie da rozwodu? Czego można żądać w pozwie rozwodowym? Gdzie złożyć pozew rozwodowy?

 • 22.1.2016

  Cofnięcie pozwu

  Jednym z uprawnień strony wnoszącej powództwo do sądu, jest możliwość cofnięcia pozwu. Jest to przejaw woli powoda w rezygnacji dochodzenia swoich praw. Może być ona wynikiem np. przedstawienia (...)

 • 3.3.2016

  Podjęcie próby ugodowej przed wniesieniem pozwu

  Szybkie i bezkompromisowe wniesienie powództwa do Sądu, nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Brak wcześniejszej rozmowy z dłużnikiem może doprowadzić nie tylko do pogorszenia lub całkowitego (...)

 • 8.5.2018

  Nowe zwolnienia z opłaty od pozwu

  Nowelizacja dotyczy rozszerzenia katalogu pism, które nie będą podlegać opłacie. Opłata od pozwu nie będzie pobierana od kombatantów i ich zstępnych, od osób prawnych oraz jednostek (...)