Odpisy i kopie z akt komorniczych

Pytanie:

"Czy mam prawo zażądać od komornika kserokopii z akt egzekucyjnych na podstawie art. 525 Kpc? Czy komornik ma prawo żądać za to opłaty i jakiej?"

Odpowiedź prawnika: Odpisy i kopie z akt komorniczych

Zgodnie z treścią art. 763 kpc komornik zawiadamia stronę o każdej dokonanej czynności, o której terminie nie była zawiadomiona i przy której nie była obecna, i na jej żądanie udziela wyjaśnień o stanie sprawy.

Art. 525 kpc dotyczy tylko postępowania nieprocesowego. Uzyskanie kopii dokumentów akt toczącego się postępowania egzekucyjnego możliwe jest natomiast na podstawie art. 9 kpc. Pomimo iż art. 9 kpc znajduje się w części procesowej kodeksu postępowania cywilnego, możliwe jest jego zastosowanie do postępowania egzekucyjnego na podstawie art. 13 § 2 kpc, który przepisy dotyczące procesu nakazuje odpowiednio stosować do innych postępowań, jeżeli nie ma przepisów szczególnych.

Problematyka kosztów związanych z uzyskaniem odpisów, wypisów, wyciągów, czy kopii dokumentów uregulowana została ustawą z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. Nr 167, poz. 1398, z późn. zm.). Art. 77 ust. 1 pkt 1 tejże ustawy stanowi, że opłata od wniosku o wydanie na podstawie akt odpisu, wypisu lub wyciągu wynosi co do zasady 6 złotych za każda rozpoczętą stronicę wydanego dokumentu. Natomiast zgodnie z treścią art. 78 tej ustawy opłata od wniosku o wydanie kopii dokumentu znajdującego się w aktach sprawy, wynosi 1 złoty za każdą rozpoczętą stronicę.

Przyjmuje się, że wniosek o wydanie odpisu, wypisu, wyciągu, czy kopii dokumentu powinien wskazywać, jakich dokumentów się domagamy. Konstrukcja art. 77 i 78 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, podobnie jak art. 9 kpc, nie regulują problematyki uzyskiwania kopii całych akt toczącego się postępowania. Wniosek o sporządzenie i wydanie kopii całych akt postępowania, bez wskazywania przez wnioskodawcę konkretnych dokumentów może zostać uznany za nadużycie.

Różnica pomiędzy odpisem a kopią wydawanego dokumentu sprowadza się do jego formalnego uwierzytelnienia. Oznacza to, że kopia pełni zasadniczo funkcję informacyjną i nie stanowi dokumentu urzędowego.

Konkludując, podstawę prawną uzyskania kopii dokumentów z akt sprawy toczącego się postępowania egzekucyjnego stanowi art. 9 kpc w zw. z art. 13 § 2 kpc.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika