Odpowiedzialność cywilna osoby, która dopuszcza się plagiatu

Pytanie:

"W jaki sposób kształtuje się odpowiedzialność cywilna osoby, która dopuszcza się plagiatu?"

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność cywilna osoby, która dopuszcza się plagiatu

Odpowiedzialność cywilna sprawcy plagiatu opisana jest w art. 78 prawa autorskiego. Artykuł ten rozstrzyga kwestie roszczeń służących ochronie autorskich praw osobistych oraz legitymacji w sprawach o naruszenie praw tego rodzaju. Aby móc mówić o naruszeniu prawa do autorstwa, tak jak i innych autorskich praw osobistych, spełnionych musi być kilka przesłanek, a mianowicie: istnienie zagrożenia tych praw lub sytuacja, w której prawa te są już naruszone. Dodatkową przesłanką warunkującą naruszenie prawa do autorstwa jest bezprawność, czyli sprzeczność zachowania z przepisami prawa. „Przesłanka bezprawności działania ujmowana jest w prawie cywilnym szeroko. Przyjmuje się, że bezprawne jest każde działanie sprzeczne z normami prawnymi, a nawet z porządkiem prawnym oraz z zasadami współżycia społecznego.” (por. Stanisław Dmowski - Bezprawność działania, LexPolonica). Art. 78 ust. 1 prawa autorskie stanowi:

Twórca, którego autorskie prawa osobiste zostały zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania. W razie dokonanego naruszenia może także żądać, aby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności aby złożyła publiczne oświadczenie o odpowiedniej treści i formie. Jeżeli naruszenie było zawinione, sąd może przyznać twórcy odpowiednią sumę pieniężną tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę lub - na żądanie twórcy - zobowiązać sprawcę, aby uiścił odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez twórcę cel społeczny.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika