Odpowiedzialność karna i cywilna wspólnika spółki jawnej
Pytanie:
"Jak wygląda odpowiedzialność karna i cywilna wspólnika spółki jawnej w przypadku wyrządzenia przez jego działanie szkody w spółce?"
Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność karna i cywilna wspólnika spółki jawnej
Jeśli w wyniku działania wspólnika zostanie spółce wyrządzona szkoda, to możliwe jest ponoszenie odpowiedzialności karnej i cywilnej.
1. Odpowiedzialność karna:
Art. 296 § 1. Kto, będąc obowiązany na podstawie przepisu ustawy, decyzji właściwego organu lub umowy do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, wyrządza jej znaczną szkodę majątkową, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Jeżeli sprawca przestępstwa określonego w § 1 działa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 3. Jeżeli sprawca przestępstwa określonego w § 1 lub 2 wyrządza szkodę majątkową w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 4. Jeżeli sprawca przestępstwa określonego w § 1 lub 3 działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 5. Nie podlega karze, kto przed wszczęciem postępowania karnego dobrowolnie naprawił w całości wyrządzoną szkodę.
2. Odpowiedzialność cywilna:
Wspólnik, który swoim działaniem lub zaniechaniem wyrządził szkodę spółce obowiązany jest do jej naprawienia czyli do pokrycia ze swojego majątku tej szkody.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?