Odpowiedzialność poręczyciela

Pytanie:

"Czy w przypadku poręczonego weksla in blanco należy zawiadomić o jego wypełnieniu także poręczyciela, wezwać do jego zapłaty oraz przedstawić go do zapłaty również poręczycielowi tego weksla?"

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność poręczyciela

Poręczyciel wekslowy odpowiada tak samo, jak ten, za kogo poręczył. Zobowiązanie poręczyciela jest ważne, chociażby nawet zobowiązanie, za które poręcza, było nieważne z jakiejkolwiek przyczyny, z wyjątkiem wady formalnej. Poręczyciel wekslowy, który zapłacił weksel, nabywa prawa, wynikające z wekslu, przeciw osobie, za którą poręczył, i przeciw tym, którzy wobec tej osoby odpowiadają z wekslu.

Kto weksel wystawił, przyjął, indosował lub zań poręczył, odpowiada wobec posiadacza solidarnie. Posiadacz może dochodzić roszczeń przeciw jednemu, kilku lub wszystkim dłużnikom bez potrzeby zachowania porządku, w jakim się zobowiązali.

Indosatariusz, będący posiadaczem weksla, przedstawia go do zapłaty głównemu dłużnikowi wekslowemu (trasatowi lub przy wekslu własnym - wystawcy), a nie indosantowi; tego ostatniego zawiadamia jedynie o niezapłaceniu weksla przez głównego dłużnika wekslowego (art. 38 i art. 45 Prawa wekslowego). Zatem weksel przedstawia się do zapłaty akceptantowi lub wystawcy weksla własnego w dniu wymagalności lub dwóch dniach powszednich następujących po wymagalności. Jeśli za weksel nie zapłacono posiadacz może dokonać zwrotnego poszukiwania przeciwko zobowiązanym z weksla w tym przeciwko poręczycielowi.

Odmowa przyjęcia lub zapłaty powinna być stwierdzona aktem publicznym - protest, chyba że posiadacz został z tego zwolniony. Posiadacz wekslu powinien o nieprzyjęciu lub o niezapłaceniu zawiadomić swojego indosanta i wystawcę w ciągu czterech dni powszednich, następujących po dniu protestu, a w przypadku zastrzeżenia „bez kosztów” - po dniu przedstawienia. Ilekroć w myśl ustępu poprzedzającego zawiadamia się osobę, podpisaną na wekslu, należy tak samo w tymże terminie zawiadomić jej poręczyciela.

Wystawca, indosant albo poręczyciel przez zastrzeżenie "bez kosztów", "bez protestu" lub przez inne równoznaczne, napisane na wekslu i podpisane, mogą zwolnić posiadacza wekslu od protestu z powodu nieprzyjęcia lub niezapłacenia, jako warunku zwrotnego poszukiwania. Zastrzeżenie takie nie zwalnia posiadacza ani od przedstawienia wekslu w przepisanym terminie, ani od obowiązku zawiadomienia. Po bezskutecznym upływie terminów, ustanowionych: do przedstawienia wekslu, do protestu z powodu nieprzyjęcia lub niezapłacenia;
do przedstawienia do zapłaty w razie zastrzeżenia „bez kosztów”, posiadacz traci prawo do indosantów, wystawcy oraz do innych dłużników wekslowych z wyjątkiem akceptanta.

Jak już powiedziano na wstępie poręczyciel wekslowy odpowiada tak samo, jak ten, za kogo poręczył. Zatem mimo nieprzedstawienia weksla do zapłaty akceptantowi i innym zobowiązanym albo nie uczynienia protestu odpowiada wekslowo akceptant i jego poręczyciele ale już nie np. poręczyciele indosantów.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika