Odpowiedzialność za błąd w spółce partnerskiej

Pytanie:

"Czy jeśli chcemy pozwać jednego z partnerów spółki partnerskiej za popełniony błąd należy pozwać tylko tego partnera, czy partnera i spółkę, czy może spółkę i wszystkich partnerów ? "

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność za błąd w spółce partnerskiej

Art. 95 Kodeksu spółek handlowych ogranicza odpowiedzialność wspólników spółki partnerskiej w ten sposób, że partner nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki powstałe w związku z działaniem pozostałych partnerów i osób, które podlegaly kierownictwu innego partnera. Przepis ten nie wyłącza jednak ogólnej regulacji z zakresu spółki jawnej, która ma zastosowanie także do spółek partnerskich z mocy art. 89, a dotyczącej odpowiedzialności spółki. Za zobowiązania spółki jest odpowiedzialna sama spółka, a także parterzy, którzy ponoszą odpowiedzialność na podstawie art. 95 kodeksu. Co do zasady odpowiedzialność wspólników ma charakter subsydiarny. Oznacza to, że wierzyciel może prowadzić egzekucję z majątku wspólnika, gdy egzekucja z majątku spółki okazała się bezskuteczna. Jednak uregulownie to nie stanowi przeszkody do wniesienia powództwa przeciwko wspólnikowi zanim egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna. Podsumowując, osobą pozwaną powinna być spółka. Odpowiadać subsydiarnie będzie także partner, który popełnił błąd, dlatego on też może być wymieniony w pozwie.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika