Spółka partnerska porady prawne
-
Zasady dziedziczenia
Przykład: Jan ma wyłącznie syna Adama a Adam córkę Marię i żonę Ewę. Umiera Jan, Adam nie odrzuca spadku, ale nie wszczyna postępowania o nabycie, po czym umiera. Maria i Ewa nabywają po Adamie (...)
-
Odpowiedzialność wspólników spółki partnerskiej wykonujących wolny zawód
Jak kształtuje się odpowiedzialność partnerów spółki partnerskiej, w sytuacji wykonywania przez nich wolnego zawodu?
-
Preferencyjna stawka składki ZUS
Zamierzam zawrzeć umowę spółki partnerskiej, dotychczas byłam zatrudniona i nie prowadziłam działalności gospodarczej. Jeden z przyszłych wspólników posiada wpis do ewidencji działalności (...)
-
Zmiana PKD a umowa spółki
Spółka istnieje wiele lat na rynku. Posiada w umowie spółki wpisane PKD bardzo obszernie. Została zmieniona ustawa o PKD i jest nowe. Stare obowiązuje do końca roku. Czy spółka ma obowiązek zmieniać (...)
-
Kodeks postepowania cywilnego !
Ustawa z 5 grudnia 2008 r. wprowadzono zmiany w KPC. Czy w związku ze zmianą przepisów w prawie cywilnym istnieją przepisy nakazujące nadal kontynuować zaczęte już sprawy według starych przepisów (...)
-
Koszty utrzymania majątku
Strony są po rozwodzie, ale bez dokonanego podziału majątku. W skład majątku wspólnego wchodzi m.in. dom jednorodzinny, w którym mieszka była żona. Były mąż mieszka gdzie indziej i od lat prowadzi (...)
-
Budowa domu przez konkubentów
W roku 2006 kupiłam działkę budowlaną w kwocie przekraczającej moje roczne dochody. Koszty zakupu działki pokrył ojciec moich dzieci z myślą o tym, że działka na której stanie dom przepisana (...)
-
Użyczenie samochodu innej firmie
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest właścicielem samochodu, który jest zamortyzowany i wchodzi w skład jej środków trwałych. Czy Sp. z o.o. " A" może przekazać do użytkowania samochód (...)
-
Udział w zysku w spółce partnerskiej
Istnieje spółka partnerska lekarzy. Przez parę lat partnerzy posiadali równe udziały, które wnieśli przy założeniu spółki. W tym roku podjętą uchwałą zadecydowali, że każdy partner obejmuje (...)
-
Podział zysku w spółce partnerskiej
Spółka partnerska lekarzy dzieli dochód na koniec roku. Padł wniosek, by podzielić przychód procentowo wg posiadanych udziałów na każdego partnera, a następnie od tego każdy odejmuje podzielone (...)
-
Wolny zawód
Jakie są przesłanki pozwalające na uznanie pewnych zawodów za tzw. wolne zawody?
-
Wykluczenie wspólnika ze spółki partnerskiej
Wspólnicy, partnerzy spółki partnerskiej podjęli decyzję o wykluczeniu jednego z partnerów uchwałą wspólników w trakcie trwania spółki. Czy wspólnik, który ma podlegać wyłączeniu, ma prawo (...)
-
Wkłady w spółce partnerskiej
W styczniu br. przez dwóch partnerów została zawiązana spółka partnerska. Każdy z partnerów wniósł wkład o tej samej wartości, ponadto w umowie spółki sporządzonej w formie aktu notarialnego (...)
-
Rodzaj wkładu zakładowego
Czy jako kapitał zakładowy wspólnik może wnieść zarejestrowaną domenę internetową? I jak w takim wypadku może być wyceniona ta domena? Czy dowolnie czy tylko tyle ile kosztuje jej zarejestrowanie? (...)
-
Opodatkowanie sprzedaży przedsiębiorstwa
Jakie koszty dodatkowe trzeba ponieść przy sprzedaży przedsiębiorstwa (prowadzonego przez osobę fizyczną jednoosobowo drugiemu jednoosobowemu przedsiębiorcy)? W szczególności interesuje mnie kwestia (...)
-
Odpowiedzialność za błąd w spółce partnerskiej
Czy jeśli chcemy pozwać jednego z partnerów spółki partnerskiej za popełniony błąd należy pozwać tylko tego partnera, czy partnera i spółkę, czy może spółkę i wszystkich partnerów ?
-
Umowa spółki w formie aktu notarialnego
W nowym Kodeksie spółek handlowych w dziale II- Spółka partnerska, rozdziale 1, art.92 znajduje się stwierdzenie "umowa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego". Czy stwierdzenie "powinna" (...)