Wolny zawód
Pytanie:
"Jakie są przesłanki pozwalające na uznanie pewnych zawodów za tzw. wolne zawody? "
Odpowiedź prawnika: Wolny zawód
W polskim prawie nie ma ustawowej definicji „wolnego zawodu”. Nie został też określony zamknięty katalog przesłanek pozwalających zaliczyć daną profesję do grupy wolnych zawodów.
Ogólnie przyjmuje się, że wolny zawód to zawód zaufania publicznego o szczególnym znaczeniu. Jest to zawód najczęściej wykonywany na własny rachunek. Osoba wykonująca wolny zawód musi posiadać odpowiednie wykształcenie i wysokie specjalistyczne kwalifikacje. Zazwyczaj jest niezależna i samodzielnie podejmuje decyzje, ale także ponosi pełną odpowiedzialność za swoją działalność. Przedstawiciele niektórych wolnych zawodów muszą być członkami samorządu zawodowego.
Art. 88 Kodeksu spółek handlowych wymienia wolne zawody obowiązujące w zakresie przepisów o spółce partnerskiej. Należą do nich:
- adwokat
- aptekarz,
- architekt
- inżynier budownictwa
- biegły rewident
- broker ubezpieczeniowy
- doradca podatkowy
- makler papierów wartościowych
- doradca inwestycyjny
- księgowy
- lekarz
- lekarz dentysta,
- lekarz weterynarii,
- notariusz,
- pielęgniarka,
- położna,
- radca prawny,
- rzecznik patentowy
- rzeczoznawca majątkowy
- tłumacz przysięgły
Ustawa z o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w art. 4 § 1 pkt 11 wskazuje natomiast, że wolny zawód to pozarolnicza działalność gospodarcza wykonywana osobiście przez:
- lekarzy
- lekarzy stomatologów
- lekarzy weterynarii
- techników dentystycznych
- felczerów
- położne
- pielęgniarki
- tłumaczy
- nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny
jeśli działalność ta nie jest wykonywana na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej, z tym że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu.
-
ustawa Kodeks spółek handlowych z 15.09.2000r., Dz.U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.
-
ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z 20.11.1998r., Dz.U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?