Odpowiedzialność za mandat karny nałożony na pracownika

Pytanie:

"Czy pracownik, który dostaje mandat za przekroczenie prędkości jadąc służbowym samochodem, może przerzucić koszty mandatu na swojego pracodawcę?"

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność za mandat karny nałożony na pracownika

Należy wskazać, że przepisy ustawy ustawy Prawo o ruchu drogowym obowiązują wszystkich kierowców. Ustawa ta określa zasady ruchu na drogach publicznych (a także poza drogami publicznymi, jeśli jest to konieczne dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa uczestników tego ruchu) i w strefach zamieszkania. Ponadto określa warunki dopuszczenia pojazdów do tego ruchu, wymagania w stosunku do osób kierujących pojazdami i innych uczestników ruchu oraz zasady kontroli ruchu drogowego i skutki prawne przewidziane dla kierowców nieprzestrzegających zasad bezpiecznego kierowania pojazdami mechanicznymi (art. 1 ust. 1 i 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym). Pracownik będący kierowcą, który naruszył przepisy ruchu drogowego, sam w całości odpowiada za swoje czyny, co oznacza, że nie może przerzucić kosztu mandatu na pracodawcę.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika