Odpowiedzialność za uszkodzenie ciała

Pytanie:

"Kilka dni temu jechałam na rowerze. Aby uniknąć uderzenia gałęzią w twarz, odbiłam kierownicą w lewo i niechcący zaczepiłam o rower Pana, który jechał z naprzeciwka. Pan spadł i uszkodził sobie rękę. Ja również obiłam plecy i nogi. Zaproponowałam Panu, że opatrzę w domu jego rękę. Skorzystał. Po kilku dniach przyjechał z żądaniem odszkodowania za wyrządzoną krzywdę, zwrotu kosztów leczenia, itd. Nie zawiadamialiśmy Policji, świadków teraz nie znajdziemy. Nie spisaliśmy oświadczenia. Czy rzeczywiście ponoszę za to odpowiedzialność i będę musiała zapłacić?"

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność za uszkodzenie ciała

Zgodnie z art. 444 kodeksu cywilnego, w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Dla przyjęcia odpowiedzialności odszkodowawczej sprawcy konieczne jest przede wszystkim zaistnienia u poszkodowanego stanu rozstroju zdrowia (tj. zakłóceniu funkcjonowania poszczególnych organów, bez ich widocznego uszkodzenia np. nerwica, zatrucie, choroba psychiczna) lub uszkodzenia ciała (tj. naruszeniu integralności fizycznej człowieka, zarówno powłoki zewnętrznej np. złamanie ręki, jak i tkanek i narządów wewnętrznych np. uszkodzenie organów wewnętrznych).

Odpowiedzialność na podstawie art. 444 powinna również spełniać ogólne przesłanki odpowiedzialności deliktowej. Koniecznym jest zatem udowodnienie, że z powodu rozstroju zdrowia lub uszkodzenia ciała, poszkodowany poniósł pewne koszty (np. koszty leczenia), które stanowią szkodę (tj. uszczerbek w majątku poszkodowanego). Szkoda musi pozostawać w związku przyczynowym ze zdarzeniem wywołanym przez sprawcę.

PrzesÅ‚ankÄ… powstania obowiÄ…zku odszkodowawczego jest również wina sprawcy. Przez winÄ™ rozumie siÄ™ nagannÄ… decyzjÄ™ czÅ‚owieka, odnoszÄ…cÄ… siÄ™ do podjÄ™tego przez niego bezprawnego czynu. W wyroku z 26 wrzeÅ›nia 2003 r. (IV CK 32/2002), SÄ…d Najwyższy stwierdziÅ‚, że na gruncie prawa cywilnego winÄ™ można przypisać podmiotowi prawa, kiedy istniejÄ… podstawy do negatywnej oceny jego zachowania z punktu widzenia zarówno obiektywnego, jak i subiektywnego (tzw. zarzucalność postÄ™powania). W ewentualnym postÄ™powaniu przed sÄ…dem, to poszkodowany bÄ™dzie zobowiÄ…zany udowodnić swoje twierdzenia, gdyż w myÅ›l art. 6 kc ciężar dowodu faktów spoczywa na tym kto z tych faktów wywodzi skutki prawne. Oznacza to, że poszkodowany bÄ™dzie zobowiÄ…zany udowodnić, iż rana, której doznaÅ‚ stanowi rzeczywiÅ›cie uszkodzenie ciaÅ‚a, którego leczenie wymagaÅ‚o nakÅ‚adów i tym samym spowodowaÅ‚o uszczerbek w majÄ…tku poszkodowanego. Ponadto, powód powinien udowodnić, że próba ominiÄ™cia przeszkody na drodze byÅ‚a czynem sprzecznym z prawem i nagannym z subiektywnego punktu widzenia. Przede wszystkim jednak musi udowodnić, że przedmiotowe zdarzenie miaÅ‚o miejsce. Swoje twierdzenia powód może udowodnić nie tylko w oparciu o dokumenty czy zeznania; takim dowodem mogÄ… być również oglÄ™dziny czy opinia biegÅ‚ych. Dowodem może być także przesÅ‚uchanie stron.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Anonimowa 2014-06-21 21:07:34

    Gdy grałam z koleżanką na boisku w piłkę nożną chcialam kopnąc mocniej piłke i zamiast w pilke koplam ją w kostkę. Ma w łusce dowiedziałam się od jej kolezanki,że będe musiała płacic odszkodowanie. Czy tak będzie?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika