Odprawa emerytalna

Pytanie:

"Rada nadzorcza spółdzielni w marcu 2011 odwołała dotychczasowego prezesa z funkcji członka zarządu-prezesa zarządu, jednocześnie rozwiązując z nim umowę o pracę za trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. W dacie odwołania z funkcji i rozwiązania umowy o pracę, jak później ustalono, odwołany pobierał już świadczenia emerytalne (od 2009 - od daty ukończenia 65 roku życia) oczywiście równolegle z wynagrodzeniem za pracę. Po rozwiązaniu stosunku pracy były prezes wystąpił o wypłacenie mu odprawy emerytalnej. Czy w tym stanie faktycznym spółdzielnia jest zobowiązana do wypłacenia odprawy emerytalnej?"

Odpowiedź prawnika: Odprawa emerytalna

Podstawę prawną do żądania wypłaty odprawy emerytalnej zawiera art. 921 § 1 Kodeksu pracy: Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.

Jak wskazuje się w doktrynie Odprawa emerytalno-rentowa przysługuje od pracodawcy wszystkim pracownikom, a więc osobom świadczącym pracę na podstawie stosunku pracy. Odprawa nie przysługuje zatem w przypadku umowy zlecenia czy umowy o dzieło. Dla nabycia prawa do odprawy nie ma znaczenia także wymiar czasu pracy (np. 1/2 etatu, 1/4 etatu), rodzaj umowy o pracę (czy jest to umowa na czas określony, czy na czas nieokreślony), podstawa zatrudnienia (umowa o pracę, powołanie, mianowanie). Każdy rodzaj umowy o pracę upoważnia do otrzymania odprawy. Odprawa emerytalno-rentowa przysługuje pracownikowi, jeżeli zaistnieją łącznie dwie przesłanki: 

- pracownik spełnia warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub do emerytury, 

- stosunek pracy ustaje w związku z przejściem na rentę lub emeryturę (Tomasz Niedziński w: Kiedy pracownikowi przysługuje odprawa emerytalno-rentowa?, LexPolonica Piśmiennictwo: Praktyczne wyjaśnienia oraz wzory umów i pism).

Naszym zdaniem w opisanej sytuacji faktycznej brak jest spełnienia przesłanki ustania stosunku pracy w związku przejściem na emeryturę. Jak wskazuje Sąd Najwyższy w wyroku z 25 czerwca 1993 r., I PR 5/93 (LexPolonica nr 317808): „przejście pracownika na emeryturę lub rentę inwalidzką” oznacza łączność z rozwiązaniem stosunku pracy polegającą na tym, że przejście to następuje jednocześnie lub też po czasie rozwiązania stosunku pracy. Nie może ono wyprzedzać rozwiązania stosunku pracy.

Podsumowując roszczenie byłego Prezesa Zarządu Spółdzielni o wypłatę odprawy emerytalnej jest bezpodstawne z uwagi na brak spełnienia przesłanki związku przyczynowego pomiędzy rozwiązaniem stosunku pracy a nabyciem prawa do emerytury.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika