Odroczenie rozprawy w postępowaniu kanym

Pytanie:

"Sąd odroczył sprawę z uwagi na urlop przewodniczącego. Czy w tej sytuacji sprawa będzie prowadzona od początku? Co składa się na wyjątkowość wymienianą w zdaniu drugim tego przepisu?"

Odpowiedź prawnika: Odroczenie rozprawy w postępowaniu kanym

Art. 404 kodeksu postępowania karnego reguluje uprawnienie sądu do odroczenia rozprawy. Odroczenie rozprawy następuje, gdy zarządzenie przerwy byłoby niewystarczające. Przerwa z kolei może być zarządzona dla sprowadzenia dowodu, wypoczynku lub z innej ważnej przyczyny. Każdorazowa przerwa w rozprawie nie może trwać dłużej niż 35 dni. Jeśli jednak sąd uzna, iż rozprawa nie będzie mogła być kontynuowana przed upływem 35 dni, wówczas sąd wyda postanowienie o odroczeniu rozprawy. Zasadniczo rozprawę odroczoną prowadzi się w nowym terminie od początku, co oznacza, iż najpierw sprawa będzie wywołana a następnie zostanie odczytany akt oskarżenia. Wyjątkowo rozprawa może być kontynuowana, chyba że skład sądu nie uległ zmianie. Wyjątkowość tej sytuacji może polegać np. na tym, że okres faktycznej bezczynności sądu nie trwał dłużej niż 12 miesięcy, a w tym czasie sąd nie przeprowadził żadnych czynności dowodowych, a wcześniej nie przeprowadzono dowodów o istotnym dla końcowego rozstrzygnięcia o winie znaczeniu (wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach, II AKa 211/99).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika