Odsetki od pożyczki a VAT

Pytanie:

Spółka z o.o. udzieliła innej polskiej spółce z o.o. pożyczki. W dniu 01-04-2011 wystawiła fakturę na odsetki od w/w pożyczki ze stawką zwolnioną. Odsetki na dzień dzisiejszy nie zostały zapłacone, a termin spłaty pożyczki wg umowy mija 22-05-2011. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tyt. w/w odsetek i czy spółka prawidłowo wystawiła fakturę ze stawką VAT zwolnioną?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) zwalnia się od podatku usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych.

Odnośnie obowiązku podatkowego ustawodawca nie zawarł szczególnych unormowań w zakresie powstania obowiązku podatkowego w VAT dla usług udzielania pożyczek. W związku z tym należy uznać, że obowiązek podatkowy przy pożyczkach powstaje z momentem wykonania usługi. Za moment wykonania usługi należy uznać zapłatę należnych odsetek lub upływ terminu zapłaty należnych odsetek określonego w umowie.

Zatem spółka prawidłowo zastosowała stawkę zwolnioną, jednak fakturę VAT wystawiła przedwcześnie (powinna być datowana na 22 maja 2011 r.).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: