Odsetki od zaległości czynszowych

Pytanie:

"Jak nalicza się odsetki od zaległości czynszowych?"

Odpowiedź prawnika: Odsetki od zaległości czynszowych

Zgodnie z art. 359 Kodeksu Cywilnego odsetki od sumy pieniężnej należą się tylko wtedy, gdy to wynika z czynności prawnej albo z ustawy, z orzeczenia sądu lub z decyzji innego właściwego organu. Jeżeli wysokość odsetek nie jest w inny sposób określona, należą się odsetki ustawowe w wysokości równej sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 3,5 punktów procentowych. Zgodnie z Obwieszczeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 stycznia 2016 r. w sprawie wysokości odsetek ustawowych, obecnie,  poczynając od dnia 1 stycznia 2016 r. wysokość odsetek ustawowych wynosi 5% w stosunku rocznym. Maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może natomiast w stosunku rocznym przekraczać dwukrotności wysokości odsetek ustawowych (odsetki maksymalne). Jeżeli wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej przekracza wysokość odsetek maksymalnych, należą się odsetki maksymalne.

Zgodnie z Art. 481 kodeksu cywilnego jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była z góry oznaczona, należą się odsetki ustawowe. Jednakże gdy wierzytelność jest oprocentowana według stopy wyższej niż stopa ustawowa, wierzyciel może żądać odsetek za opóźnienie według tej wyższej stopy. W razie zwłoki dłużnika wierzyciel może nadto żądać naprawienia szkody na zasadach ogólnych.

Odsetki należą się  wierzycielowi od chwili, gdy dłużnik opóźnia się ze spełnieniem wymagalnego świadczenia pieniężnego. Jeśli zatem jest to zobowiązanie wynikające z niezapłaconego czynszu, odsteki będą naliczane od każdej zaległości czynszowej z osobna, od dnia następującego po dniu, w którym czynsz miał być płatny zgodnie z postanowieniami umowy.





Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • agnieszka 2019-06-19 14:54:55

    a co jak nie zapłaci odsetek i tak kilka miesięcy zwleka płaci czynsz z opóźnieniema a odsetki nie chce?

  • Małgorzata BE 2015-02-22 17:34:44

    moja adm nalicza w naszej wspólnocie co 1/2 roku odsetki. Sumuje poprzednie i znów nalicza. Jaka jest wysokość takich odsetek i czy nie płacę odsetek od odsetek?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika