Odstąpienie od naliczenia odsetek

Pytanie klienta:

""Wierzyciel - spółka z o.o. zamierza odstąpić od naliczenia odsetek za zwłokę od swoich należności. Czy w świetle ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz. U. nr 139, poz. 1323 ze zm.) wierzyciel może zawsze bez względu na długość terminu płatności (ponad 30 dni) i okres zwłoki w zapłacie odstąpić od naliczenia odsetek? Czy może być to na zasadzie porozumienia stron uregulowane przez strony na piśmie?""

Odpowiedź prawnika:

Roszczenia przewidziane w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych nie mogą zostać skutecznie wyłączone lub ograniczone w drodze umowy. Zgodnie z art. 9 w/w ustawy czynność prawna wyłączająca lub ograniczająca uprawnienia wierzyciela lub obowiązki dłużnika, o których mowa w art. 5-8, jest nieważna.

Należy jednak zaznaczyć, że - jak w wypadku wszelkich roszczeń cywilnoprawnych - sprzedawca nie ma obowiązku z nimi występować.

Jak więc wynika z powyższego wierzyciel nie może zrzec się prawa do odsetek, ale może nie występować o ich zapłatę. Można zawrzeć pisemne porozumienie między stronami stosunku prawnego, w którym to wierzyciel zobowiązałby się do niewystępowania o zaległe odsetki, jednakże, naszym zdaniem, nie chroniłoby to bezsprzecznie dłużnika. Wierzyciel nawet po takim oświadczeniu będzie miał ustawowe prawo (którego nie może się zrzec) do roszczenia zapłaty tych odsetek.