Odszkodowanie za niesłuszne skazanie
Pytanie:
"Zostałem skazany w 1995 r. za niedopełnienie obowiązków. W więzieniu przesiedziałem 1 rok i 9 miesięcy. Następnie zostałem uniewinniony przez Sąd Najwyższy w 1997r. Czy mogę się teraz starać o odszkodowanie za niesłuszne skazanie i pobyt w więzieniu?"
Odpowiedź prawnika: Odszkodowanie za niesłuszne skazanie
Zgodnie z art. 552 kodeksu postępowania karnego oskarżonemu, który w wyniku wznowienia postępowania lub kasacji został uniewinniony lub skazany na łagodniejsza karę służy od Skarbu Państwa odszkodowanie za poniesioną szkodę oraz zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, wynikłe z wykonania względem niego w całości lub w części kary, której nie powinien był ponieść. Żądanie odszkodowania należy zgłosić w sądzie okręgowym, w którego okręgu wydano orzeczenie w pierwszej instancji. Sąd okręgowy orzeka wyrokiem na rozprawie w składzie trzech sędziów; sprawy o odszkodowanie powinny być rozpoznawane w pierwszej kolejności; postępowanie wolne jest od kosztów.
Należy jednak pamiętać, iż zgodnie z art. 555 kpk roszczenia powyższe przedawniają się po upływie roku od daty uprawomocnienia się orzeczenia dającego podstawę do odszkodowania i zadośćuczynienia.
W związku z faktem, iż obecnie obowiązujący kodeks postępowania karnego wszedł w życie z dniem 1 września 1998 r., uchylając jednocześnie poprzednio obowiązujący kpk, w/w przepisy będą miały zastosowanie do przedstawionego stanu faktycznego. Zgodnie bowiem, z art. 10 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r., Przepisy wprowadzające kodeks postępowania karnego, w razie wątpliwości, czy stosować prawo dotychczasowe czy Kodeks postępowania karnego, stosuje się przepisy niniejszego kodeksu.
Jak wynika z opisu sytuacji, wyrok skazujący zapadł w 1995 r., a po odbyciu 1 roku i 9 miesięcy kary pozbawienia wolności, oskarżony został uniewinniony wyrokiem Sądu Najwyższego z 1997 r, a więc oskarżony mógł dochodzić odszkodowania od momentu uprawomocnienie się tego wyroku do upływu terminu 1 roku od przedmiotowego dnia.
Jak już wcześniej wskazano, roszczenie o odszkodowanie z art. 552, przedawnia się z upływem roku do dnia uprawomocnienia się orzeczenia dającego podstawę do odszkodowania i zadośćuczynienia (również na podstawie art. 489 pkt 1 kpk w poprzednim brzemieniu, termin przedawnienia również wynosił 1 rok). W związku z powyższym Pańskie roszczenie o odszkodowanie jest już przedawnione i nie może Pan go skutecznie dochodzić.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?