Odszkodowanie za zniesienie służebności
Pytanie:
"Czy w procesie o zniesienie służebności, wartość zniesienia służebności (drogi dojazdowej ) może być znacznie większa od wartości działki służebnej oraz działki władnącej? Czy w trakcie takiego procesu mogę zadeklarować wykupienie działki władnącej pomimo, że właściciel nie chce sprzedać (ludzka zawiść)? Czy sąd może rozpatrzyć taki wariant? Sąsiad nie jest zainteresowany użytkowaniem działki, a jedynie chce naciągnąć mnie na koszty."
Odpowiedź prawnika: Odszkodowanie za zniesienie służebności
Propozycja zakupienia działki sąsiedniej, która była nieruchomością władnącą jest jak najbardziej dopuszczalna. Przy czym nie można zmusić w żaden sposób właściciela nieruchomości władnącej do sprzedaży tej nieruchomości. Tak dalekiej ingerencji w prawo własności nie ma nawet sąd. Takie działanie sądu byłoby bezprawne. Proszę zauważyć, że gdyby można było zmusić kogoś do wyzbycia się własności poprzez sprzedaż swej nieruchomości, to dlaczego właściciel nieruchomości władnącej nie mógłby wystąpić do sądu o zmuszenie Pana do sprzedaży nieruchomości. Co do odszkodowania, to jego wysokość jest uzależniona od wielu czynników. Można sobie wyobrazić sytuację, że odszkodowanie będzie przewyższało swoją kwotą wartość nieruchomości obciążonej. Odszkodowanie jest obliczane przez biegłego na zlecenie sądu, jeśli strony same nie ustalą wartości odszkodowania.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?