Odwołanie członka rady nadzorczej

Pytanie:

"Zgodnie z zapisami statutu spółdzielni mieszkaniowej, członkowie rady nadzorczej wybierani są spośród delegatów przez zebranie przedstawicieli członków. Na ostatnio zwołanych zebraniach grup członkowskich ponad połowa delegatów została odwołana, a na ich miejsce powołano nowych delegatów. Wśród odwołanych delegatów są członkowie rady nadzorczej. Jak bardzo wiele spraw z życia spółdzielni mieszkaniowej, sytuacja ta nie jest prawnie uregulowana. Interesuje mnie, czy członek rady nadzorczej, który na skutek utraty zaufania, stracił mandat przedstawiciela członków, może nadal piastować stanowisko członka rady nadzorczej?"

Odpowiedź prawnika: Odwołanie członka rady nadzorczej

Jak zaznaczono w zapytaniu, sposób wyboru członków rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej uregulowano w statucie. Z postanowień tego statutu wynika jednocześnie, że członków rady powołuje się spośród delegatów. Należy zauważyć, że istnieje tu dwustopniowość powołania - najpierw na delegata, potem na członka rady. Każdy ten stopień wymaga powołania. I choć szczególne zasady powoływania i odwoływania członków RN reguluje statut, nie wydaje się, żeby można było tak rozumieć jego postanowienia, że odwołanie z funkcji delegata jest równoznaczne z odwołaniem z funkcji członka rady nadzorczej.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika