Odwołanie w przetargu poniżej progu unijnego

Pytanie:

"W przetargu nieograniczonym poniżej kwot określonych w art. 11 ustawy (bez możliwości odwołania) wpłynął protest. Protest został przez Zamawiającego oddalony w całości. Co w takiej sytuacji może zrobić oferent, który złożył protest? Czy ma możliwość zaskarżenia takiego rozstrzygnięcia do sądu? Czy ma możliwość złożenia skargi do Prezesa UZP? Czy zamawiający może po rozstrzygnięciu podpisać umowę w wyłonionym wykonawcą? "

Odpowiedź prawnika: Odwołanie w przetargu poniżej progu unijnego

Zgodnie z ustawą - prawo zamówień publicznych - odwołanie od protestu ograniczone jest wartością zamówień publicznych określonych w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 2007 r. Analiza wskazanych regulacji pozwala na stwierdzenie, że w przypadku gdy wartość zamówienia nie przekracza określonych w rozporządzeniu kwot, niedopuszczalne jest odwołanie od decyzji w której rozpatrzono protest.

W związku z tym, iż, jak Państwo wskazujecie w sytuacji faktycznej, od rozstrzygnięcia Państwa protestu nie przysługuje odwołanie (w związku z nieprzekroczeniem wskazanych progów) sytuacja dotycząca protestu została już ostatecznie rozstrzygnięta. Skoro bowiem nie przysługuje Państwo odwołanie od tej decyzji to nie przysługuje także skarga do sądu czy też innego organu. Jak wskazuje przepis art. 182 ust. 2 w/w ustawy protest jest ostatecznie rozstrzygnięty jeżeli nie przysługuje odwołanie - wraz z rozstrzygnięciem przez zamawiającego protestu lub z upływem terminu na jego rozstrzygnięcie. Ostateczne rozstrzygnięcie protestu powoduje, iż zamawiający może zawrzeć umowę.

W Państwa przypadku protest został ostatecznie rozstrzygnięty - nie przysługuje Państwu odwołanie a kwestia protestu została ostatecznie rozstrzygnięta poprzez wydanie decyzji oddalającej protest.

 


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika