Czy oskarżony może zmienić swojej zeznania złożone podczas postępowania przygotowawczego?
Pytanie:
"Podczas postępowania przygotowawczego złożyłem zeznania w Prokuraturze Rejonowej jako podejrzany w sprawie o zarzut uszczuplenia należności celno-podatkowej i w części do przedstawionych mi zarzutów przez Prokuratora się przyznałem, by w tamtym czasie uniknąć tymczasowego aresztowania jakim mi wówczas groził Prokurator przesłuchujący moją osobę. Obecnie rozpoczął się proces Sądowy, a ja występuje jako oskarżony przez Prokuratora i wydano przeciwko mnie akt oskarżenia. Czy w chwili obecnej w sytuacji, kiedy będę składał po raz pierwszy wyjaśnienia przed Sądem mogę sprostować swoje zeznania w postępowaniu przygotowawczym i nie przyznać się do zarzucanych czynów, do których wcześniej się przyznałem z obawy przed tymczasowym aresztem? Ponadto nadmieniam, iż Prokurator podczas mojego przesłuchania w postępowaniu przygotowawczym wprowadził mnie w błąd, ponieważ powiedział mi, że inna, druga osoba w tej samej sprawie, z którą rzekomo współdziałałem w porozumieniu , przyznała się już do zarzucanych czynów co się okazało później że była to nieprawda, a Prokurator tym przekłamaniem wprowadził mnie w celowy błąd."
Odpowiedź prawnika: Czy oskarżony może zmienić swojej zeznania złożone podczas postępowania przygotowawczego?
Zawsze może Pan nie podtrzymać złożonych wyjaśnień w postępowaniu przygotowawczym i złożyć inne lub je uzupełnić sprostować, czy nawet ich odmówić. Pamiętać należy jednak o treści art. 389 kodeksu postępowania karnego, który stanowi, że jeżeli oskarżony odmawia wyjaśnień lub wyjaśnia odmiennie niż poprzednio albo oświadcza, że pewnych okoliczności nie pamięta, wolno na rozprawie odczytywać tylko w odpowiednim zakresie protokoły jego wyjaśnień złożonych poprzednio w charakterze oskarżonego w tej lub innej sprawie w postępowaniu przygotowawczym lub przed sądem albo w innym postępowaniu przewidzianym przez ustawę.
Po odczytaniu protokołu przewodniczący zwraca się do oskarżonego o wypowiedzenie się co do jego treści i o wyjaśnienie zachodzących sprzeczności.
Jeżeli potrzebuje Pan pomocy prawnej związanej z toczącym się wobec Pana postępowaniem, zachęcami do kontaktu z nami.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?