Oferta zbycia udziałów

Pytanie:

"Wspólnik A chce zbyć udziały w spółce z o.o. wspólnikom B i C, z którymi wcześniej prowadził w tej sprawie rozmowy. W związku z tym kieruje do nich pismo, w którym oświadcza, że za kwotę X jest gotów zbyć im wszystkie swoje udziały i jednocześnie określa w nim termin na sporządzenie ewentualnego ostatecznego porozumienia w tej sprawie. Wspólnicy B i C tworzą jednocześnie zarząd tej spółki. Umowa spółki stwierdza lakonicznie, że zbycie udziałów wymaga zgody spółki. Czy ww. pismo jest w sensie kodeksu cywilnego ofertą zawarcia umowy zbycia udziałów, skierowaną do konkretnych osób, czy też jest jedynie wnioskiem do zarządu o zgodę na zbycie udziałów czy też jednocześnie jest jednym i drugim? "

Odpowiedź prawnika: Oferta zbycia udziałów

Ofertą w rozumieniu kodeksu cywilnego jest stanowcza decyzja zawarcia umowy, w której zostały określone istotne postanowienia tej umowy (w przypadku umowy sprzedaży - przedmiot umowy, czyli w tym konkretna ilość udziałów oraz ich cenę). Konstytutywną cechą oferty jest stanowcza wola zawarcia umowy, zatem jeżeli z pisma i okoliczności wynika, że wspólnik A zdecydowanie chce zawrzeć umowę o treści, którą określił w tym piśmie, należy jego oświadczenie uznać za ofertę, a termin, który w nim został określony - za termin związania ofertą. Natomiast jeśli z poprzednich ustaleń między stronami oraz treści pisma wynika, że wspólnik A nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie sprzedaży tych udziałów, z czego B i C zdawali sobie sprawę, takie oświadczenie A może być uznane jedynie za zaproszenie do składania ofert w terminie wskazanym w tym piśmie. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika jednak, że najprawdopodobniej należy to oświadczenie uznać za ofertę, choć ostateczna kwalifikacja może być dokonana tylko przy uwzględnieniu całokształtu okoliczności sprawy. Jeśli umowa spółki wymaga dla skuteczności zbycia udziałów zgody spółki, zgody takiej co do zasady udziela zarząd (182 par. 3 ustawy Kodeks spółek handlowych). Zgoda może być udzielona zarówno przed, jak i po zawarciu umowy sprzedaży udziałów. Oferta sprzedaży udziałów nie jest sama w sobie wnioskiem o wyrażenie przez zarząd zgody na zbycie udziałów, ale wynika z niej zamiar tego zbycia, więc zarząd spółki, a jednocześnie adresaci oferty mogą to uznać również za wniosek o wyrażenie zgody na zbycie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, a nawet jest zalecane, zwrócenie się do zarządu (tym bardziej, jeśli składa się z większej liczby członków niz B i C) z wnioskiem o wyrażenie zgody na zbycie określonej liczby udziałów.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Ania 2016-05-07 13:00:02

    Witam, jestem mniejszościowym udziałowcem w społce zo.o. posiadam 20% udziałów, drugi wspólnik jest w zarządzie i posiada 80 % udziałów. W umowie spółki jest zapis, że zbycie udziałów wymaga zgody co najmniej trzech czwartych głosów zgromadzenia wspólników wyrażonej uchwałą przy quorum wspólników reprezentujących co najmniej trzy czwarte wszystkikich głosów oraz punkt drugi mówiący o tym, że wspólnikom przysługuje prawo pierwszeństwa zakupu zbywanych udziałów proporcjonalnie do wysokości przysługujących im udziałów w dniu podjęcia uchwały wyrażającej na jej zbycie. Chciałabym się dowiedzieć w jaki sposób mam je odsprzedać, jakie w kolejności czynności powinnam wykonać aby było to skuteczne. W spólce jest tylko dwóch wspólników a kapitał jest 5 tys. jest to spólka odkupiona


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika