Okres pobierania renty rodzinnej

Pytanie:

"Przysługuje mi renta rodzinna z tytułu sieroctwa zupełnego. W tym miesiącu kończę 25 lat, ale jestem dopiero na 4. roku studiów - czy renta przysługuje mi do ukończenia studiów, czy zostanie mi odebrana automatycznie po ukończeniu 25. roku życia - co nastąpi 31 maja tego roku? "

Odpowiedź prawnika: Okres pobierania renty rodzinnej

Zasady przyznawania renty rodzinnej są uregulowane w ustawie Emerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U.1998.162.1118). Renta rodzinna przysługuje dzieciom osoby uprawnionej do renty do momentu ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia. Jeżeli jednak dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów. Pani kończy 25 rok życia będąc na 4., czyli przedostatnim roku studiów, a zatem niestety renta przysługiwać Pani będzie tylko do końca maja 2002 roku.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • kaska 2011-10-08 20:57:58

    jestem na recie rodzinej i po urodzeniu dziecka w lutym przestałam przestałam chodzic do szkoły z powodu opiekowania się dzieckiem we wrześniu rozpoczełam nauke w nowej szkole.ostatnio dosałam pismo z zusu iż mam odać pieniadze w raz z odsetkami za miesiece od kwiwetnia do sierpnia czy maja do tego prawo


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika