Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Przedawnienie jest instytucją prawa karnego, która polega na zaniechaniu karania sprawcy czynu przestępnego z powodu upływu czasu.
Obowiązujący kodeks karny przewiduje przedawnienie ścigania i wykonania kary. Przedawnienie ścigania polega na niemożności wszczęcia i prowadzenia postępowania oraz wydania wyroku. Długość tego terminu zależy od wagi przestępstwa i związanego z nim rozmiaru zagrożenia kary.
Termin przedawnienia karania biegnie od daty popełnienia czynu. Wyjątek dotyczy przestępstw materialnych, gdy jednym ze znamion czynu zabronionego jest określony skutek. Wówczas termin przedawnienia ścigania takiego przestępstwa biegnie od chwili wystąpienia tego skutku.
Przestępstwo składania fałszywych zeznań (art. 233 k.k.) jest przestępstwem formalnym. Zostaje ono popełnione przez sam fakt złożenia fałszywych zeznań, opinii lub oświadczeń, natomiast dla jego bytu nie jest konieczne wykazanie, że te fałszywe zeznania w istotny sposób zaważyły na treści orzeczenia sądu lub innego właściwego organu, który odbierał zeznania od osoby, która mówiła nieprawdę.
Mając na uwadze powyższe przyjąć należy, iż 5 letni termin przedawnienia ścigania przestępstwa składania fałszywych zeznań biegnie od chwili złożenia przez daną osobę oświadczenia niezgodnego z prawdą.
Pamiętać jednak należy, iż warunkiem odpowiedzialności za przestępstwo z art. 233 § 1 k.k. jest, aby osoba przyjmująca zeznanie działała w zakresie swoich uprawnień oraz uprzedziła zeznającego o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania lub odebrała od niego przyrzeczenie.