Okres rękojmi w umowie o dzieło

Pytanie:

"W SIWZ na wykonanie systemu telewizji użytkowej zamawiający żąda udzielenia przez wykonawcę \"gwarancji na przedmiot umowy na okres co najmniej 36 miesięcy oraz rękojmi na przedmiot umowy, co najmniej 36 miesięcy od daty dokonania odbioru końcowego z wynikiem pozytywnym\". Czy dopuszczalne jest wydłużanie okresu obowiązywania rękojmi przez wykonawcę? Jakie skutki wiążą się z przedłużeniem rękojmi ? Czy rękojmia działa jednocześnie z gwarancją, czy też najpierw 3 lata rękojmia a przez następne 3 - gwarancja? Czy możliwe jest uznanie za moment przekazania instalacji zamawiającemu (początek okresu działania rękojmi) datę upływu gwarancji i przekazanie instalacji protokołem odbioru pogwarancyjnego"

Odpowiedź prawnika: Okres rękojmi w umowie o dzieło

Wykonanie systemu telewizji użytkowej jest realizowane w oparciu o umowę o dzieło. Kodeks cywilny przewiduje, że do gwarancji i rękojmi przy umowie o dzieło stosuje się przepisy o rękojmi i gwarancji za wady przy umowie sprzedaży. Gwarancja wynika zawsze z konkretnego zastrzeżenia w umowie przez udzielającego gwarancji lub odrębnej umowy gwarancyjnej. Niezbędne jest też wydanie dokumentu gwarancyjego. Wykonawca może jej udzielić w wymiarze trzech lat i nawet więcej, gdyż kodeks cywilny przewidział tylko termin roczny, ale gdy inny nie został określony. Odmienny problem powstaje przy rękojmi czy termin w tym przypadku roczny ustalony przez kodeks cywilny może być modyfikowany wolą stron. Przeważa pogląd, że skoro istnieje możliwość wyłączenia przepisów o rękojmi to nie ma przeszkód do skracania czy nawet wydłużania tych terminów. Skutkiem wydłużenia okresu rękojmi jest tylko dłuższa możliwość dochodzenia uprawnień z niej wynikających. Od kiedy liczy się termin rękojmi i gwarancji? Termin rękojmi liczy się od dnia w którym rzecz została wydana a w tym przypadku od wykonania umowy o dzieło, które nastąpi po dokonaniu stosownego odbioru końcowego. Co do rozpoczęcia terminu gwarancji to okres ten zaczyna się liczyć od momentu wydania rzeczy w tym przypadku od wykonania umowy o dzieło po dokonaniu końcowego odbioru. Zauważyć należy, iż obie formy ochrony w tym przypadku zarówno rękojmia jak i gwarancja rozpoczynają bieg równocześnie. Nie jest zatem możliwe korzystanie najpierw z dobrodziejstwa rękojmi a potem gwarancji ani odwrotnie. Nie wyklucza to jednak dodatkowego zobowiązania się wykonawcy wzglęm zamawiającego, że wykonane dzieło będzie miało odpowiednią jakość po upływie okresu rękojmi czy gwarancji. Bedzie to jednak potraktowane jako odrębna gwarancja, która przedłuży okres odpowiedzialnośći wykonawcy za oddane dzieło. Wykonawca może się również zobowiązać, że gwarantuje jakość wykonanej instalacji jak już wyżej zaznaczono na dowolny okres czyli od razu 6 letni.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika