Okulary korekcyjne dla pracowników

Pytanie:

"Sytuacja: Zgodnie z § 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. nr 148, poz. 973) - wydanym na podstawie art. 237 ze znaczkiem 15 § 1 Kodeksu pracy - pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. W związku z tym pytanie: 1. jak należy rozumieć określenie \"monitor ekranowy\" jeżeli pracownik pracuje przy monitorze LCD to również uprawniony jest do otrzymania takich okularów korygujących? 2. jak należy rozumieć określenie \"okulary\" czy szkła + oprawki czy może tylko szkła, ponieważ np. Pomorski Urząd Skarbowy w Gdańsku posługuje się określeniem \"szkła korekcyjne\" "

Odpowiedź prawnika: Okulary korekcyjne dla pracowników

Przez określenie "monitory ekranowe" na gruncie powołanego rozporządzenia należy rozumieć urządzenie do wyświetlania informacji w trybie alfanumerycznym lub graficznym, niezależnie od metody uzyskiwania obrazu (tak stanowi samo rozporządzenie). Będzie to zatem zarówno monitor CRT (z lampą kineskopową), jak i LCD (ciekłokrystaliczny) czy PD (plazmowy).

Rozporządzenie stanowi, iż pracodawca ma zapewnić pracownikowi "okulary". Wydaje się, że należy przez to rozumieć szkła oraz oprawki; gdyby ustawodawca miał na myśli same szkła, użyłby właśnie tego sformułowania.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika