Omyłka wpisu nazwiska w akcie własności ziemi

Pytanie:

"W akcie własności ziemi z dnia 7.11.1977 wydanym przez Prezydenta Miasta Katowice nastąpiła oczywista omyłka wpisu nazwiska. Jaki organ jest następcą prawnym upoważnionym do wydania decyzji sprostowania omyłki? Proszę o podanie przepisu."

Odpowiedź prawnika: Omyłka wpisu nazwiska w akcie własności ziemi

Przedstawienie przepisu jednoznacznie wskazującego, na który organ przechodzą kompetencje do sprostowania, nie jest niestety możliwe. Od podanej w pytaniu daty nastąpił bowiem cały szereg zmian, który w rezulatcje doprowadził do stworzenia w Polsce właściwego samorządu terytorialnego. Zdobycie poszczególnych aktów prawnych (już uchylonych) wiąże się z ogromnym nakładem czasu, nie jest więc możliwe w obecnej chwili. Należy jednak stwierdzić, iż kompetencję do dokonywania sprostowań w aktach własności ziemi przejęły organy samorządu terytorialnego. Z orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego, wynika, że sprostowania dokonuje właściwy organ gminy - organ wykonawczy (wójt, burmistrz lub prezydent miasta).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika