Opis i oszacowanie nieruchomości
Pytanie:
"W ramach zapłaty długu otrzymałem nieruchomość, w której wpisana jest wzmianka o egzekucji na rzecz innego wierzyciela. Przez ponad rok o zajęcia nieruchomości wierzyciel ten nie złożył wniosku o opis i oszacowanie. Staram się więc uzyskać zaświadczenie od komornika o umorzeniu się jej z mocy prawa. komornik jednak twierdzi, że egzekucja się nie umorzyła, ponieważ wierzyciel we wniosku wnosił o przeprowadzenie egzekucji, a nie tylko o wszczęcie. Czy Komornik ma rację interpretując wniosek wierzyciela o przeprowadzenie egzekucji jako jednoczesny wniosek o opis oszacowanie? Czy jest jakieś orzecznictwo na ten temat? "
Odpowiedź prawnika: Opis i oszacowanie nieruchomości
Opis i oszacowanie nieruchomości dokonywane są zasadniczo na wniosek wierzyciela. Wprawdzie przepisy prawne ani orzecznictwo nigdzie o tym nie wspomina, przyjmuje się, iż wierzyciel żądanie opisu i oszacowania nieruchomości może zgłosić już we wniosku o przeprowadzenie egzekucji. Dla przykładu można w tym miejscu przytoczyć Zdzisława Świebodę, który wskazał, iż wniosek ten (red: o opis i oszacowanie nieruchomości) wierzyciel może zgłosić komornikowi wraz z wnioskiem o wszczęcie egzekucji z nieruchomości albo po bezskutecznym upływie dwóch tygodni od daty doręczenia dłużnikowi wezwania do zapłaty długu (art. 923 k.p.c.). Komornik nie może z urzędu przystąpić do opisu i oszacowania nieruchomości -Świeboda Zdzisław, Komentarz do kodeksu postępowania cywilnego. Część druga. Postępowanie zabezpieczające i egzekucyjne, Warszawa 2004 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie III). Jak więc wynika z powyższego, skoro, jak twierdzi komornik, taki wniosek jest częścią wniosku o przeprowadzenie egzekucji z nieruchomości - jeśli wierzyciel wniósł o "opis i oszacowanie nieruchomości", komornik ma rację. Jeśli natomiast wniosek o przeprowadzenie egzekucji nie zawierał wniosku o opis i oszacowanie (wierzyciel nie wnosił o "opis i oszacowanie nieruchomości"), zgodnie z przepisem art. 823 k.p.c. brak wniosku o dokonanie opisu i oszacowania w ciągu roku, licząc od zajęcia nieruchomości, a w istocie od czynności komornika polegającej na wysłaniu dłużnikowi wezwania do zapłaty spowoduje umorzenie postępowania egzekucyjnego z nieruchomości z mocy samego prawa.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?