Opłacanie składek ZUS nie z własnego konta

Pytanie:

Biuro rachunkowe obsługuje spółkę z o.o. i firmę zagraniczną nie mającą przedstawicielstwa na terenie Polski, ale zatrudniającą tu pracownika. Czy biuro rachunkowe może w imieniu tych podmiotów (a więc Spółki z o.o. i pracownika) ze swojego konta płacić składki na ubezpieczenie społeczne?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Obowiązek opłacania składek (na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych) w formie bezgotówkowej w drodze obciążenia rachunku bankowego płatnika składek (z jednym wyjątkiem opisanym poniżej) nakłada art. 47 ust. 4b ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Obowiązek ten nie dotyczy płatników składek będących osobami fizycznymi, jeżeli nie prowadzą pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych. 

Zatem, podmioty opisane w pytaniu, będące płatnikami składek, na gruncie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązane są opłacać składki z własnego konta bankowego. Składek nie może za płatnika opłacić ze swojego konta obsługujące go biuro rachunkowe.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: