Opłacanie składek ZUS przez pełnomocnika

Pytanie:

"Czy pełnomocnik właściciela firmy ma obowiązek płacić za siebie osobno składki ZUS ? "

Odpowiedź prawnika: Opłacanie składek ZUS przez pełnomocnika

Pełnomocnictwo jest regulowane przepisami kodeksu cywilnego i jest stosunkiem miedzy mocodawcą i pełnomocnikiem. Udzielenie pełnomocnictwa następuje w formie oświadczenia woli mocodawcy złożonego pełnomocnikowi. Udzielenie pełnomocnictwa nie jest równoznaczne z "zatrudnieniem" pełnomocnika przez mocodawcę. Jeśli więc pełnomocnik nie jest jednocześnie pracownikiem firmy ani nie prowadzi działalności polegającej np. na obsłudze prawnej firmy, nie ma obowiązku płacenia składek do ZUS.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika