Opłata skarbowa od czynności urzędowych
Pytanie:
"W chwili złożenia wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu pobierana jest w określonych przypadkach opłata skarbowa. Strona po wydaniu decyzji o warunkach zabudowy wnosi ponownie wniosek o zmianę w trybie art 154 K.p.a. wcześniej wydanej decyzji. Czy od wniosku o zmianę wydanej decyzji o warunkach zabudowy powinno się pobierać opłatę skarbową?"
Odpowiedź prawnika: Opłata skarbowa od czynności urzędowych
Regulacje prawne dotyczące opłaty skarbowej zawarte są w ustawie z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004 r. nr 253, poz. 2532, ze zm.)
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 tej ustawy: opłacie skarbowej podlegają m.in. Opłacie skarbowej podlegają w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej:
-
podania (żądania, wnioski, odwołania, zażalenia) i załączniki do podań,
-
czynności urzędowe dokonywane na podstawie zgłoszenia lub na wniosek zainteresowanego,
-
zaświadczenia wydawane na wniosek zainteresowanego,
-
zezwolenia (pozwolenia, koncesje) wydawane na wniosek zainteresowanego.
Zasadą jest więc, iż w powyższych przypadkach należy się opłata skarbowa i tylko szczególny przepis może obowiązek jej uiszczenia wyłączyć.
Wydanie decyzji o warunkach zabudowy, zgodnie z załącznikiem do ustawy „Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej, stawki oraz zwolnienia” jest czynnością urzędową, od której pobiera się opłatę skarbową. W punkcie 8 części II załącznika „Czynności urzędowe” jest wskazanie, że opłatę pobiera się od wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. W przypadku tego typu czynności, zgodnie z art. 6 pkt 2, obowiązek zapłaty opłaty skarbowej powstaje: z chwilą dokonania zgłoszenia lub wystąpienia z wnioskiem o dokonanie czynności urzędowej, a jeżeli w wyniku tej czynności ma być wydany dokument - z chwilą wydania tego dokumentu.Zgodnie z art. 154. § 1 k.p.a., decyzja ostateczna, na mocy której żadna ze stron nie nabyła prawa, może być w każdym czasie uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wydał, lub przez organ wyższego stopnia, jeżeli przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony. W tych przypadkach właściwy organ wydaje decyzję w sprawie uchylenia lub zmiany dotychczasowej decyzji.
Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania prawne, należy stwierdzić, że: strona, zgodnie z art. 154 K.p.a. wnosi wniosek o zmianę decyzji o warunkach zabudowy. W wyniku wniesienia wniosku przez zainteresowanego organ jest zobowiązany do dokonania czynności urzędowej, czyli wydania decyzji. Ponieważ zaś nie ma przepisu szczególnego (np. ani w art. 2 ustawy o opłacie skarbowej, ani w przepisach innych ustaw - zgodnie z ast 3 ustawy o opłacie skarbowej) wyłączającego obowiązek zapłaty opłaty skarbowej od wspomnianego wniosku, w przedstawionej sprawie trzeba opłacić opłatę skarbową od wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?