Opłaty egzekucyjne

Pytanie:

"Komornik żąda ode mnie zaliczek na zapytania urzędów w sprawie dłużnika. Czy urzędy mają prawo żądać opłat od Komornika zważywszy na art.761 KPC, czy też są one zobligowane do udzielenia informacji bezpłatnie? W/w przepis nie przewiduje przecież odpłatnego udzielania informacji, a art.762 przewiduje wręcz poważne sankcje za jej nie udzielenie."

Odpowiedź prawnika: Opłaty egzekucyjne

Art. 761 kpc nie stanowi, iż urzędy powinny udzielać informacji komornikowi bezpłatnie. Z reguły instytucje, obowiązane na podstawie szczególnych przepisów do udzielania informacji komornikowi, mogą pobierać m. in. tzw. opłaty kancelaryjne oraz inne przewidziane przepisami prawa. Różne przepisy szczególne pozwalają również urzędom na pobieranie opłat za uzyskanie informacji.

Tytułem przykładu można wskazać regulacje ustawy prawo bankowe. Na podstawie art. 105 ust 1 pkt 2ł: Bank ma obowiązek udzielenia informacji stanowiących tajemnicę bankową wyłącznie: (...)komornika sądowego w zakresie niezbędnym do prawidłowego prowadzenia postępowania egzekucyjnego, postępowania zabezpieczającego oraz wykonywania innych czynności wynikających z jego ustawowych zadań.

Jeżeli chodzi o opłaty za udzielenie informacji komornikowi to kwestię reguluje art. 110 prawa bankowego: Bank może pobierać przewidziane w umowie prowizje i opłaty z tytułu wykonywanych czynności bankowych oraz opłaty za wykonywanie innych czynności, w tym także opłaty za przygotowanie, sporządzenie i przekazanie informacji stanowiących tajemnicę bankową uprawnionym przez ustawę osobom, organom i instytucjom, z wyłączeniem przypadków, gdy udzielenie informacji następuje na żądanie:

W zakresie przypadków, w których cytowany wyżej przepis nie pozwala na pobieranie opłaty nie znajduje się udzielenie komornikowi informacji objętych tajemnicą bankową. Zatem mimo, iż bank ma obowiązek udzielenia komornikowi informacji objętych tajemnicą bankową to bank może zażądać opłaty

Komornik nie jest zwolniony od ponoszenia tych opłat, z tym że stanowią one jego wydatki, których zwrotu może żądać. Na podstawie art. 39 ust 1 i 2 pkt 7) ustawy o komornikach sądowych o egzekucji: ust. 1 Komornikowi należy się zwrot wydatków gotówkowych poniesionych w toku egzekucji tylko w zakresie określonym ustawą. ust. 2 Wydatkami, o których mowa w ust. 1, są: 7)  koszty uzyskiwania informacji niezbędnych do prowadzenia postępowania egzekucyjnego lub dokonania zabezpieczenia; 

Art. 40.  1. Na pokrycie wydatków, o których mowa w art. 39, komornik może żądać zaliczki od strony lub innego uczestnika postępowania, który wniósł o dokonanie czynności, uzależniając czynność od jej uiszczenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika