Opłaty notarialne a odliczenie VAT i KUP

Pytanie:

"Spółka z o.o. dokupiła udziały w innej spółce, której udziały posiada od kliku lat w celu czerpania korzyści długoterminowych z dywidend /zyski te są zwolnione z podatku wg art. 22 ust. 4 ustawy o pdop/. Uzyskana w ten sposób dywidenda zwolniona z podatku posłuży m.in. na utrzymanie spółki jako całości i bieżące regulowanie zobowiązań. W związku z realizacją transakcji zakupu udziałów spółka poniosła koszty opłat notarialnych za poświadczenie podpisów i otrzymała na to f-rę VAT /VAT 22%/. Czy opłaty notarialne poniesione w zw. z w/w transakcją będą kosztem uzyskania przychodów i czy spółce przysługuje odliczenie podatku VAT z takiej faktury?"

Odpowiedź prawnika: Opłaty notarialne a odliczenie VAT i KUP

Artykuł 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku od spadków i darowizn stanowi, iż wydatki na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji w spółce nie stanowią kosztu uzyskania przychodu w dacie ich poniesienia. Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia tych udziałów lub akcji. Oznacza to, iż wydatki na nabycie lub objęcie udziałów mogą być rozpoznane kosztowo dopiero w momencie uzyskania przychodu, który powstał na skutek odpłatnego zbycia tych walorów.

Użycie w powyższym przepisie określenia "wydatki na nabycie", które nie zostało przez ustawodawcę dookreślone, oznacza, że do kosztów uzyskania przychodów dopiero z chwilą sprzedaży udziałów zalicza się wydatki bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów, tzn. tych, bez których poniesienia skuteczne nabycie udziałów nie byłoby możliwe. Do kosztów warunkujących nabycie udziałów zaliczyć należy z całą pewnością zapłaconą cenę udziałów. W doktrynie zalicza się do tych kosztów również inne koszty bezpośrednio związane z tym zakupem, np. opłaty notarialne.

Zatem opłaty notarialne poniesione w związku z nabyciem udziałów będą kosztem, ale dopiero w momencie zbycia tych udziałów, a nie będą bieżącym kosztem podatkowym.

Odnośnie podatku od towarów i usług (VAT), zgodnie z art.86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Niestety związek opłat notarialnych związanych z nabyciem udziałów w spółce z wykonywaniem czynności opodatkowanych jest na tyle odległy, że odliczenie VAT w takim przypadku może być kwestionowane.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika